Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 8. december 2023Meniny má Marína
< sekcia Regióny

Na Vodnom diele Gabčíkovo otvorili moderné infocentrum

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Interaktívne panely a filmy sú uvedené v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku. Infocentrum zabezpečuje aj celoročné exkurzie na vodnú elektráreň Gabčíkovo a Žilina.

Bratislava 28. júna (TASR) - Štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV) otvoril moderné infocentrum na Vodnom diele Gabčíkovo. Spája záujem o zvýšenie povedomia verejnosti o envirotémach spoločne s ich interaktívnou prezentáciou. TASR o tom informoval sekretariát generálneho riaditeľa VV.

"Hlavnou činnosťou infocentra je podporiť environmentálne a energetické vzdelávanie verejnosti, informovať o dôležitých a zaujímavých informáciách o vode a vodnom diele a priblížiť vodné dielo a problematiku výroby elektrickej energie obnoviteľných zdrojov hravou formou pre najmenších," priblížili vodohospodári.

Návštevníci tam nájdu interaktívne panely, ktoré ukazujú, ako funguje Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Taktiež si môžu pozrieť filmy o Gabčíkove. Interaktívne panely a filmy sú uvedené v slovenskom, maďarskom, nemeckom a anglickom jazyku. Infocentrum zabezpečuje aj celoročné exkurzie na vodnú elektráreň Gabčíkovo a Žilina.

Infocentrum zároveň rozširuje súčasné možnosti sprístupnenia Vodného diela Gabčíkovo pre verejnosť. K dispozícii je vyhliadka na plavebné komory z vonkajšej časti riadiacej veže, panoramatická vyhliadka na dielo zo strechy infocentra a presklená vyhliadka nad výjazdom z ľavej plavebnej komory. Prístupná je aj návštevnícka miestnosť priamo vo vodnej elektrárni.

"Verejnosť nájde infocentrum otvorené v dňoch utorok až sobota v čase 9.00 až 16.00 h a vstup pre verejnosť je voľný, bez vstupného," uviedla VV. Dodala, že hlavným dôvodom otvorenia infocentra je pridať funkciu oddychu, rekreačného športu a vyžitia pre širokú verejnosť.