Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Regióny

Enviropolícia prešetruje prevádzku zberného dvora v Lučenci

Vyradená elekronika v zbernom dvore. Foto: TASR/Štefan Puškáš

V rámci polície sa prípadom zaoberá oddelenie odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality z Banskej Bystrice.

Lučenec 18. februára (TASR) - Prevádzku zberného dvora na Jiráskovej ulici v Lučenci prešetruje aj enviropolícia. Podľa Okresného úradu (OÚ) Lučenec funguje zberný dvor bez súhlasu úradu, prevádzkovateľ tvrdí, že žiadne osobitné povolenie nepotrebuje. Situáciou sa zaoberá aj Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP).

V rámci polície sa prípadom zaoberá oddelenie odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality z Banskej Bystrice. "Vykonáva úkony pred začatím trestného stíhania, a to výsluchy zástupcov spoločnosti prevádzkujúcej predmetný zberný dvor a zabezpečovanie listinných podkladov," priblížila pre TASR Zuzana Hrabovská z Prezídia Policajného zboru s tým, že v prípade ide o podozrenie z prečinu neoprávneného nakladania s odpadmi.

Zberný dvor na Jiráskovej ulici v Lučenci prevádzkuje od začiatku januára spoločnosť Kosit West, ktorá od leta 2023 na základe výsledkov verejného obstarávania v meste Lučenec zabezpečuje služby spojené s odpadovým hospodárstvom. Podľa OÚ Lučenec funguje zberný dvor v rozpore so zákonom a bez príslušného povolenia, firma tvrdí, že žiadne osobitné povolenie nepotrebuje. O súhlas s prevádzkovaním spoločnosť napriek tomu v septembri 2023 príslušné orgány požiadala, rozhodnutie však doposiaľ nemá k dispozícii.

Sprístupnením zberného dvora obyvateľom mesta bez príslušného súhlasu sa mala spoločnosť Kosit West podľa okresného úradu dopustiť správneho deliktu, vo veci sa vedie správne konanie. Situáciou okolo prevádzky zberného dvora sa zaoberá aj SIŽP, ktorá začala výkon štátneho dozoru v oblasti odpadového hospodárstva.