Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Regióny

Expozíciu tatranskej prírody navštívilo menej turistov ako vlani

Na archívnej snímke turisti obdivujú kvety na skalke v Expozícii tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR Oliver Ondráš

Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín.

Vysoké Tatry 19. septembra (TASR) - Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici má za sebou ďalšiu sezónu. Počas uplynulých štyroch mesiacov si pohľad na vzácne druhy tatranskej flóry nenechalo ujsť viac ako 13.300 návštevníkov. Vedúca expozície Jana Černická zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) uviedla, že ich počet oproti vlaňajšiu o čosi klesol.

"Potešilo nás však, že aj napriek miernemu zvýšeniu vstupného, záujem o botanickú záhradu neklesol výraznejšie. Hoci počasie nebolo práve ideálne, návštevnosť počas všetkých troch letných mesiacov bola až prekvapivo vyvážená," zhodnotila Černická.

Studené a upršané počasie sa podľa nej postaralo o viaceré prekvapenia. Niektoré rastlinky, ako napríklad čremcha obyčajná nemali vôbec plody a ani mak tatranský, ktorý obľubuje chlad a vlhko, sa nevyskytoval až v takom hojnom množstve. "Výnimočne dobre sa však darilo žltohlavu najvyššiemu, ktorý dokvitá ešte aj v týchto dňoch," dodala Černická. Na ploche 3,2 hektára mohli návštevníci v ôsmich vápencových a žulových alpínach a mokradiach obdivovať celkovo vyše 330 druhov bylín a drevín. Ešte aj v týchto dňoch svoje hlavičky ukazujú napríklad devätorník veľkokvetý, astra spišská, trávnička alpínska, kurička vápencová, piesočnica brvitá, kľukva močiarna, rosička okrúhlolistá či tučnica obyčajná.

Rebríčku vybraných druhov kvetov a drevín, ktoré si mohli záujemcovia kúpiť, aj tento rok kraľoval plesnivec alpínsky. Záujem však bol tiež o lomikameň metlinatý, skalničník srstnatý, pochybok biely, astru alpínsku, horec Clusiov, žltohlav najvyšší i dryádku osemlupienkovú. Spomedzi drevín sa najčastejšie predávala borovica horská známa skôr ako kosodrevina.

V najbližších dňoch zamestnanci expozície pripravia areál na prezimovanie. Vypustia zavlažovací systém, vyčistia jazierka, vyplejú burinu, urobia inventúru v zásobnej záhrade a koncom októbra začnú vysievať semienka rastlín. "Do otvorenia novej sezóny sa môžu nadšenci tatranskej flóry kochať kvetenou v priestoroch neďalekého Múzea TANAP-u v Tatranskej Lomnici. V presklených vitrínach a diorámach znázorňujúcich jednotlivé vegetačné stupne tam nájdu približne 150 druhov kvetov, vrátane tých, ktoré sa v botanickej záhrade nedajú dopestovať," uzatvára Černická.