Quantcast
< sekcia Regióny

Festival letectva v Piešťanoch otvoril svoje brány, potrvá do nedele

Na archívnej snímke zo 4. mája 2019 lietadlo Fokker letky Ministerstva vnútra SR s portrétom generála Milana Rastislava Štefánika počas Festivalu letectva v Piešťanoch. Foto: TASR - Martin Palkovič

Okrem leteckých exhibícií bude pre návštevníkov sprístupnená aj vonkajšia expozícia s letiskom susediaceho Vojenského historického múzea

Piešťany 6. mája (TASR) – Letecké ukážky a otvorenie výstavy AeroExpo odštartovali v piatok dopoludnia na piešťanskom letisku tohtoročný Festival letectva. Ponúka trojdňový program pre širokú verejnosť i odborníkov a fanúšikov lietania, premiérovo aj nočné lety. V úvode podujatie navštívil aj minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Informoval o tom riaditeľ podujatia Hubert Štoksa.

Festival organizuje Slovenská letecká agentúra (SAA) v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom (TTSK), ktorý je majoritným vlastníkom medzinárodného piešťanského letiska. Podľa predsedu TTSK Jozefa Viskupiča sa snažia o oživenie cestovného ruchu a jeho „rozlietanie“.

Na európskej výstave letectva AeroExpo si záujemcovia môžu pozrieť osem desiatok kusov leteckej techniky, napríklad aj ultraľahký vrtuľník HPC 450 z produkcie prešovskej firmy. Riaditeľ festivalu informoval, že program je rozložený na tri dni a očakávajú návštevnosť najmenej 50.000 ľudí. Návštevníci sa môžu tešiť na viacero letových blokov, v piatok a v sobotu (7. 5.) večer na premiérovú nočnú šou – ukážky leteckej akrobacie s lietadlami, upravenými rôznymi svetelnými efektmi. K tomu aj na obrazce vytvárané stovkou svietiacich dronov a laserovú šou. „Slávnostné otvorenie festivalu je v sobotu o 13.00 h,“ informoval Štoksa. „Uskutoční sa za preletu letky ministerstva vnútra, ktorá následne urobí aj prelet nad neďalekým Bradlom pri príležitosti spomienky na 103. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika,“ doplnil.

V rámci letových ukážok vystúpia aj modelári z Letecko-raketomodelárskej asociácie Slovenska. Predvedú lietanie s obrími akrobatickými modelmi, modelmi poháňanými prúdovými motormi a ďalšie letové ukážky. Okrem leteckých exhibícií bude pre návštevníkov sprístupnená aj vonkajšia expozícia s letiskom susediaceho Vojenského historického múzea, kde bude vystavený aj kus opláštenia z lietadla Caproni Ca.33, v ktorom roku 1919 zahynul M. R. Štefánik. Na ploche 8000 štvorcových metrov bude otvorená rodinná a detská zóna.