Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Regióny

Festival moruše čiernej ponúkne ochutnávku špecialít aj prednášky

Ilustračná snímka. Foto: TASR Daniel Veselský

Festival sa začína o 10.00 h v obci Žemberovce, kde je pre návštevníkov pripravená prezentácia a predaj morušových výrobkov a ďalších regionálnych produktov.

Žemberovce 31. augusta (TASR) - Prechádzky krajinou, ochutnávky špecialít aj zaujímavé prednášky ponúkne Festival moruše čiernej. Vo viacerých obciach a lokalitách tekovského regiónu sa koná 1. septembra.

Ako informovali organizátori z Oblastnej organizácie cestovného ruchu Tekov a občianskeho združenia Tekov-Hont, cieľom festivalu je zvýšenie povedomia o moruši i produktoch, ktoré sa z nej vyrábajú. "Návštevníci môžu ochutnávať produkty z moruše čiernej, navštíviť typické miesta jej výskytu a navštíviť otvorené dvory regionálnych výrobcov a pestovateľov," uviedli.

Festival sa začína o 10.00 h v obci Žemberovce, kde je pre návštevníkov pripravená prezentácia a predaj morušových výrobkov a ďalších regionálnych produktov. Súčasťou programu je aj prednáška o výnimočnosti tejto dreviny, nazývanej aj kyslá jahoda i organizovaná prechádzka za morušami v žemberovských viniciach.

Do programu sa zapojila aj obec Pukanec. Okrem ochutnávok miestnych špecialít si tu návštevníci môžu pozrieť Vinohradnícku pivnicu pod Múzeom i expozíciu pukanskej histórie, alebo sa poprechádzať po miestnych vinohradoch. "Morušu čiernu budeme počas dňa objavovať aj Na Háji v Devičanoch, na Hrádku v Bohuniciach či v okolí Bátoviec," pripomenuli organizátori.

Ako doplnili, moruša čierna pochádza z Malej Ázie a v oblasti Tekova boli prvé stromy určite vysádzané už v 18. storočí. "Datovanie morušových stromov je problematické, pretože ich drevo je veľmi tvrdé a rozpraskané a letokruhy nečitateľné. V pukanskom chotári sa dajú nájsť 300-ročné rodiace moruše, ktoré vyrastajúce minimálne z 500-ročných i starších pňov. Tie ani po stáročiach nezhnijú a vytvárajú bizarné kompozície. Do niektorých starých exemplárov sú dokonca vrastené iné stromy, často i 100-ročné čerešne," uvádzajú organizátori.

Moruša čierna má podľa ich slov široké využitie aj v liečiteľstve. "Čaj z morušových listov podľa čínskej medicíny pomáha pri horúčkovitých stavoch, úplavici, kašli, reumatizme, chorobách pečene a pankreasu, posilňoval oči a udržiaval mladistvú pleť. Priaznivý účinok produktov zo stromu moruše čiernej potvrdila aj súčasná veda. Plody sú veľmi bohaté na vitamíny a ďalšie prospešné látky. Chránia bunky pred voľnými radikálmi a detoxikujú organizmus, sú prevenciou pred rakovinou, anémiou a osteoporózou. Plody podporujú trávenie, dýchacie cesty, tvorbu krviniek a kostného tkaniva, liečia epilepsiu, nespavosť a závraty," doplnili organizátori.