< sekcia Regióny

Archeológovia pri výskume Fiľakovského hradu našli ľudské pozostatky

Na archívnej snímke tristoročná bašta niekdajšieho mestského opevnenia a Fiľakovský hrad nad mestom Fiľakovo v okrese Lučenec. Foto: TASR - Branislav Caban

Otvorenie turistickej sezóny na hrade sa v tomto roku posunulo z marca na začiatok júla, pričom dôvodom bola okrem koronakrízy aj realizácia rozsiahlych stavebných prác.

Fiľakovo 8. júla (TASR) – Ľudské pozostatky sa podarilo nájsť archeológom na Fiľakovskom hrade v okrese Lučenec v rámci nedávneho archeologického výskumu, ktorý bol súčasťou prác počas aktuálnej revitalizácie hradného areálu a jeho podhradia. Informovala o tom riaditeľka Hradného múzea Fiľakovo Viktória Tittonová.

„Na dolnom hrade sme našli ľudské pozostatky. Otvorili sme preto jednu sondu a zistili sme, že sa tu nachádzajú kosti minimálne štyroch ľudí,“ priblížila riaditeľka s tým, že nájdené artefakty budú podliehať ďalšiemu skúmaniu.

Dodala, že otvorenie turistickej sezóny na hrade sa v tomto roku posunulo z marca na začiatok júla, pričom dôvodom bola okrem koronakrízy aj realizácia rozsiahlych stavebných prác.

„V rámci cezhraničného projektu INTERREG sme v tomto roku vymenili strechu na Bebekovej bašte, počas posledných dní dostala strechu aj delová bašta a prístupovú cestu do areálu, ktorá bola doposiaľ iba vysypaná štrkom, sme vyložili čadičom,“ vymenovala Tittonová.

Mimo spomínaného veľkého projektu sa uskutočňujú podľa nej na hrade paralelne ďalšie menšie projekty. Jeden z nich je zameraný na sprístupnenie delostreleckých pozícií na strednom hrade, dotáciu naň dostalo mesto od ministerstva kultúry. „Na to nadväzuje náš vlastný múzejný projekt podporený dotáciou z kraja. Súvisí s umiestnením odvodňovacích drenáží na strednom hrade,“ uzavrela riaditeľka.