Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 16. júl 2024Meniny má Drahomír
< sekcia Regióny

Folklórne slávnosti pod Poľanou navštívilo takmer 50.000 ľudí

Na detvianskom amfiteátri sa v dňoch 11.- 13. júla 2014 konali 49. Folklórne slávnosti pod Poľanou. Foto: TASR/Branislav Račko

V desiatich scénických a 32 sprievodných podujatiach vystúpilo celkovo do 1700 účinkujúcich.

Detva 19. júla (TASR) – Takmer 50.000 ľudí navštívilo počas troch dní 49. ročník Folklórnych slávností pod Poľanou (FSP), ktorý sa uskutočnil uplynulý víkend v Detve. TASR o tom informovala tlačová tajomníčka FSP Zuzana Juhaniaková.

Hlavný organizátor mesto Detva v týchto dňoch nielen hodnotí FSP, ale pomaly už začína pripravovať jubilejný 50. ročník tohto medzinárodného festivalu tradičnej ľudovej kultúry.

"Bol by jedným z najúspešnejších ročníkov, nebyť technických výpadkov ozvučenia scénických programov. Snažíme sa vychytať chyby v 49. ročníku, aby sme čo najkvalitnejšie zabezpečili 50. ročník," konštatovala predsedníčka organizačného výboru FSP Margita Gajdošová.

Podľa organizátorov v desiatich scénických a 32 sprievodných podujatiach vystúpilo celkovo do 1700 účinkujúcich. Divácky úspešné boli programy v podaní súborov, skupín a hudobníkov z domáceho regiónu. Tie sú podľa predsedníčky programovej rady FSP Anny Ostrihoňovej "výkladnou skriňou Podpoľania, jeho tradícií a zároveň snáh Detvy v oblasti uchovávania kultúrneho dedičstva". Ako dodala, jubilejný 50. ročník FSP bude zúročením toho najvýznamnejšieho, čo z umeleckého pohľadu za 50 rokov odznelo na doskách detvianskeho prírodného amfiteátra.

V 49. ročníku prvýkrát otvoril svoju bránu Dolnozemský dvor ako priestor Slovákov žijúcich v zahraničí. V ňom sa mimoscénicky prezentovali krajania z Chorvátska, Rumunska, Srbska, Maďarska, Poľska a prišli i z Prahy a Brna.

"Z pohľadu bezpečnosti boli tohtoročné folklórne slávnosti ušetrené od závažnejších nehôd. Zdravotná služba ani polícia nemali vážnejšie zásahy. Ošetrili niekoľko osôb s menšími zraneniami či nevoľnosťami," uzavrela Juhaniaková.