< sekcia Regióny

FOTOPOROVNANIE: Pošeň 1974, výstavba známeho hotela a Tomášikovej ul.

Hotel Bratislava v roku 1973 a dnes, kombo snímka Foto: TASR

Pri príležitosti 30. výročia bratislavského Ružinova prinášame konfrontáciu historických a aktuálnych fotografií z Pošne.

Bratislava 26. augusta (Teraz.sk) - Bratislavská mestská časť Ružinov si tento rok pripomína 30. výročie svojho vzniku. Minulosť, súčasnosť, ale aj to čo samospráva a jej občania očakávajú v blízkej i vzdialenej budúcnosti sú témami desiatok pripravovaných podujatí.

Patria k nim aj spomienky na to, ako sa v 60. rokoch minulého storočia rozbiehala masívna výstavba na jeho dnešnom území. Toto obdobie dnes návštevníkom Ružinova pripomínajú billboardy s dobovými zábermi, ktoré pochádzajú z archívu Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR).

Premeny Ružinova pripomenie aj výstava fotografií. Tá ponúkne záujemcom pohľady na túto mestskú časť spred desaťročí a zároveň súčasný uhol pohľadu. Dobové fotografie TASR sú doplnené zábermi fotografa Ľubomíra Deáka, ktoré vznikli len pred niekoľkými týždňami.

Z tejto výstavy vyberáme dnešné FOTOPOROVNANIE z výstavby známeho ružinovského hotela Bratislava a križovatky na Tomášikovej ulici.

Foto: 11.10.1973 Napriek tomu, že výstavba hotelov v Bratislave má v posledných rokoch vzostupný trend, stále je málo ubytovacích možností, najmä počas letnej turistickej sezóny. Tento nedostatok má odstrániť aj výstavba moderného deväťposchodového hotela Bratislava v sídlisku Pošeň. Nový hotel stavajú v rámci kooperácie stavbári z Gyoru, ktorí ho majú dokončiť v polovici októbra roku 1974. K areálu hotela patrí dvojposchodový komplex, v ktorom bude reštaurácia, kaviareň, bar s halou. Hotel poskytne v jedno, až trojposteľových izbách možnosť ubytovania 947.
Foto: TASR/Š. Petráš


Hotel Bratislava 15.3.2021
Foto: TASR/Ľ.Deák


Archív verejnoprávnej TASR obsahuje viac ako jeden a pol milióna objektov, ktoré zachytávajú históriu života na Slovensku od konca 2. svetovej vojny. Náhľady fotografií sú verejné prístupné na internete a záujemcovia v ňom môžu listovať na stránke vtedy.tasr.sk.


Foto: 24.02.1974 Za rok postavili juhoslovanskí stavbári Progresu na novom sídlisku Pošeň v Bratislave impozantnú dvojbudovu pre podniky zahraničného obchodu. Svojou stupňovitou členitosťou pripomína typ prímorských budov
Foto: TASR/Š. Petráš


Križovatka Ružinovskej s Tomášikovou 13.3.2021
Foto: TASR/Ľ.DeákUnikátne fotografie: Výstavba Ružinova


Letecký záber na Prievozskú a novovzniknutú Bajkalskú ulicu, 17.9.1965
Foto: TASR/Š. Petráš