Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. marec 2023Meniny má Alena
< sekcia Regióny

Furmani s ťažnými koňmi opäť súťažili o Hriňovskú fujarku

Na snímke 18. ročník zimnej furmanskej súťaže ťažných koní o Hriňovskú fujarku pri futbalovom ihrisku na Murinke v Hriňovej, v okrese Detva 28. januára 2023. Foto: TASR - Ján Krošlák

Podobné furmanské preteky, kde rozhoduje sila, rýchlosť a obratnosť, organizujú aj iné mestá a obce v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

Hriňová 28. januára (TASR) - Zimná furmanská súťaž ťažných koní o Hriňovskú fujarku, ktorej 18. ročník sa uskutočnil v sobotu v Hriňovej, pozná svojich víťazov. Furmanmi dňa sa stali Ján Francisty ml. a pomocník Ján Francisty st. z Krupiny so svojimi koňmi, poľským chladnokrvníkom Setom a ardenským žrebcom Dolárom. Pre TASR to po skončení pretekov uviedol Martin Kliment, vedúci oddelenia školstva, kultúry, mládeže a športu hriňovského magistrátu.

Tradičné furmanské preteky v Hriňovej sa uskutočnili po dvojročnej pandemickej prestávke a prihlásilo sa na ne 18 súťažných párov zo Slovenska a jeden z Českej republiky. Furmani súperili v troch disciplínach, v slalome na čas, v silových súťažiach v páre a v jednotke.

"Tešíme sa veľkému záujmu furmanov, ktorí reprezentujú toto tradičné krásne remeslo, kráse ťažných koní a, samozrejme, tiež priazni našich návštevníkov," reagoval primátor Stanislav Horník.Podobné furmanské preteky, kde rozhoduje sila, rýchlosť a obratnosť, organizujú aj iné mestá a obce v Banskobystrickom samosprávnom kraji, ale hriňovské bývajú v zime prvé. Sobotňajšie boli spojené aj s ochutnávkou zabíjačkových špecialít a jarmokom. "Súťaž dopadla dobre, počasie nám vyšlo. Tak veľa divákov sme na súťaži ešte nemali," dodal Kliment.