Quantcast
< sekcia Regióny

Galéria Ľudovíta Hlaváča oslavuje desaťročnicu výstavami

Z výstavy "Násilie ako artefakt" . Foto: Patrik Sopóci

Výstavná činnosť je zameraná najmä na súčasné výtvarné trendy a otvorenosť individualite vizuálneho prejavu autorov.

Trnava 23. novembra (TASR) – Výstava Násilie ako artefakt je poslednou zo série prezentácií k 10. výročiu univerzitnej Galérie Ľudovíta Hlaváča (GĽH) na Fakulte masmediálnej komunikácie (FMK) Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Kurátorkou výstavy je Petra Cepková, autorom projektu Jozef Sedlák. Projekt výstavy podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Informovala o tom Eva Jonisová z FMK.

GĽH bola založená v roku 2010 s grantovou podporou ministerstva školstva. Galerijný priestor je pomenovaný po známom slovenskom kunsthistorikovi, umožňuje študentom prezentovať a zviditeľniť svoju tvorbu na akademickej pôde. Výstavná činnosť je zameraná najmä na súčasné výtvarné trendy a otvorenosť individualite vizuálneho prejavu autorov. V roku 2021 oslavuje desaťročnicu štyrmi prezentáciami - Posledný sen o budúcnosti, Rekonštrukcia obrazových spomienok, Vizuálna analógia/Fetiš a Násilie ako artefakt.

Aktuálna výstava prezentuje výber fotografických prác študentov a absolventov Ateliéru komunikácie v médiu fotografie a predmetu Žurnalistická fotografia, potrvá do 26. decembra a následne by mala byť reinštalovaná v Divadle Jána Palárika v Trnave. Vystavené projekty reflektujú široký výber z tém z rokov 2013 – 2020 ako Násilie v médiách (2014), Intimita (2016 – 2017), Podoby lásky (2018), Architektúra tela (2015), Spomienky na detstvo (2014) a Paralelné svety (2016), pričom im všetkým dominujú rôznorodé varianty kontextu pojmu násilia, ktoré súčasnou vizualitou interpretujú tie najosobnejšie, ale aj spoločensky najpálčivejšie témy. Spolu 39 vystavujúcich autorov prezentuje postoj k realite a zároveň spôsob, akým mediálne obsahy dokážu zanechať hlboké stopy v psychike jednotlivcov, vzťahoch a morálke.