< sekcia Regióny

Galéria umenia Ernesta Zmetáka predstaví životné dielo Lajosa Luzsiczu

Ilustračná snímka. Foto: TASR Henrich Mišovič

Výtvarné začiatky Lajosa Luzsiczu sa spájajú s multikultúrnym prostredím Nových Zámkov v časoch prvej Československej republiky.

Nové Zámky 17. júna (TASR) – V Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch sprístupnili výstavu venovanú stému výročiu narodenia novozámockého rodáka Lajosa Luzsiczu. Vystavené diela predstavia jeho tvorbu a aktivity od študentských čias až po záver jeho života. Návštevníci môžu výstavu vidieť do 15. augusta.

Ako uviedla kurátorka Helena Markusková, výstava načrtáva životnú dráhu Luzsiczu ako výtvarníka i organizátora kultúrneho života. „Jej bonusom je fotodokumentácia z archívu galérie, ktorá je prezentovaná prvýkrát,“ skonštatovala.

Výtvarné začiatky Lajosa Luzsiczu sa spájajú s multikultúrnym prostredím Nových Zámkov v časoch prvej Československej republiky. Výstava mapuje jeho životné osudy v časoch štúdií v Budapešti v 40. rokoch minulého storočia a jeho následné pôsobenie, kedy sa až do svojej smrti v roku 2005 snažil o zlepšovanie slovensko-maďarských vzťahov predovšetkým organizovaním rôznych umeleckých aktivít či prostredníctvom výmenných výstav.