Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Regióny

Generali vyplatí z poistenia prešovskej bytovky viac ako 2.000.000 eur

Na snímke tretí deň demolácie 12-podlažnej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove 18. decembra 2019. Bytovku zničil výbuch plynu 6. decembra. Výbuch neprežilo sedem ľudí a jedna osoba je nezvestná. Foto: TASR - Roman Hanc

Poisťovňa je zároveň poisťovateľom aj niekoľkých bytov nachádzajúcich sa priamo v zasiahnutom paneláku.

Bratislava/Prešov 24. decembra (TASR) - Poisťovňa Generali vyplatí z poistenia bytového domu v prípade prešovského paneláka, ktorý zasiahol výbuch plynu, poistné plnenie viac ako 2.000.000 eur.

"Poistné plnenie prislúchajúce poškodeným po odpočítaní nárokov tretích strán bude poukázané na účet Spoločenstva vlastníkov bytov Mukačevská č. 7," uviedol riaditeľ Úseku poistných udalostí poisťovne Generali Juraj Páleš s tým, že k výplate dôjde v najbližších dňoch.

Poisťovňa je zároveň poisťovateľom aj niekoľkých bytov nachádzajúcich sa priamo v zasiahnutom paneláku.

"Do dnešného dňa sme našim klientom vyplatili už viac ako 110.000 eur z poistenia majetku. Klientom posielame rovno celé poistné plnenie bez záloh, keďže proces likvidácie prebieha v zrýchlenom režime," vysvetlil Páleš a doplnil, že prvé výplaty poistných plnení poskytli už v utorok 10. decembra.

Doteraz im klienti v súvislosti s tragédiou v Prešove nahlásili 30 poistných udalostí. Podľa Páleša ide najmä o škody z poistenia majetku, konkrétne poškodené byty v zasiahnutom prešovskom paneláku, ako aj okolitých bytových domoch, kde tlaková vlna rozbila okná, balkónové výplne alebo poškodila dvere či okenné rámy. Z havarijného poistenia klienti nahlásili škody aj na motorových vozidlách, ktoré boli odparkované v čase výbuchu pred panelákom.

Klientov zo zasiahnutého paneláka, ktorí poistnú udalosť nenahlásili, poisťovňa telefonicky kontaktovala a ich škody zaregistrovala. V uplynulých dňoch prebiehali na mieste tragédie obhliadky poškodeného majetku obyvateľov, ktorí nahlásili poistnú udalosť.

"Naši technici obhliadali zničené alebo poškodené byty a motorové vozidlá. Obhliadky motorových vozidiel sa vzťahujú hlavne k havarijnému poisteniu," vysvetlil Páleš.

Výbuch plynu a následný požiar v 12-podlažnej bytovke na Mukačevskej ulici č. 7 na prešovskom sídlisku 6. decembra neprežilo sedem ľudí, jedna osoba je naďalej nezvestná. Nepodarilo sa ju nájsť ani počas doterajšej sanácie budovy. Bytovku začali búrať v pondelok (16. 12.) a skončili v stredu (18. 12.) popoludní. Krízový štáb napokon rozhodol, že je potrebné ju asanovať celú. S odvozom a uskladnením sutín z bytového domu začala stavebná firma, ktorú si mesto objednalo v piatok 20. decembra. Okrem zničenej bytovky museli svoje domovy dočasne opustiť aj obyvatelia viacerých okolitých domov. Tí sa však následne vrátili do svojich bytov.