Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Regióny

Handlová po rokoch obnovilo príspevok pri narodení dieťaťa

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Každý malý Handlovčan dostane od mesta 70 eur. Samospráva tak chce podporiť zvýšenie pôrodnosti a mladé rodiny.

Handlová 7. marca (TASR)- Handlová po ôsmich rokoch obnovila vyplácanie príspevku pri narodení dieťaťa. Každý malý Handlovčan dostane od mesta 70 eur. Samospráva tak chce podporiť zvýšenie pôrodnosti a mladé rodiny.

Príspevok mesto vyplácalo od roku 2008 počas dvoch rokov, zrušilo ho pre vtedajšiu hospodársku krízu. "Poskytovanie príspevku pri narodení dieťaťa, nového občana mesta, vo výške 70 eur je systémovým opatrením na podporu zvýšenia pôrodnosti a podporu mladých rodín," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Jana Paulínyová. Samospráva tak chce podľa nej z Handlovej urobiť mesto priaznivé pre mladé rodiny, v tomto roku má v pláne tiež zabezpečiť rekonštrukciu ďalších elokovaných pracovísk materských škôl.

"Predpokladané výdavky na vyplácanie príspevku by mali dosiahnuť 10.000 eur. Pri určení nákladov vychádzame zo štatistík o narodených deťoch z predchádzajúcich rokov, pričom predpokladáme, že sa narodí 140 detí," dodala Paulínyová.

Podmienky poskytovania príspevku upravuje smernica primátora, ktorá vstúpila do platnosti začiatkom tohto mesiaca. Z nej vyplýva, že nárok na príspevok bude mať rodič, ktorého dieťa s trvalým pobytom v meste sa dožije aspoň 28 dní. Handlovčania si musia podať žiadosť a priložiť k nej rodný list a matky záznam o absolvovaní minimálne štyroch prehliadok u gynekológa počas gravidity. Príspevok musia využiť na výdavky súvisiace so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca.