Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 31. marec 2023Meniny má Benjamín
< sekcia Regióny

Handlovská nemocnica má k dispozícii mobilný röntgen

Ilustračná fotka Foto: TASR - Erika Ďurčová

Zariadenie uľahčí tamojším zdravotníkom vyšetrovanie imobilných pacientov.

Handlová 30. januára (TASR) - Nemocnica v Handlovej rozšírila svoju techniku o nový prenosný röntgen. Zariadenie uľahčí tamojším zdravotníkom vyšetrovanie imobilných pacientov. Informovala o tom v pondelok riaditeľka nemocnice Marta Eckhardtová.

"Prístroj v hodnote takmer 84.000 eur sa nám podarilo zakúpiť vďaka eurofondovému projektu nemocnice s názvom Posilnenie materiálno-technických kapacít Nemocnice AGEL Handlová v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19," uviedla Eckhardtová.

Prostredníctvom novej techniky s použitím zariadení chrániacich pred ionizujúcim žiarením budú môcť zdravotníci ošetriť pacienta priamo na lôžku. "V najväčšej miere sa takéto prístroje využívajú na vyšetrenia hrudníka v ťažkých prípadoch, kde by prevoz pacienta na stabilné RTG pracovisko mohol priamo ohroziť jeho život," vysvetlila primárka rádio-diagnostického oddelenia handlovskej nemocnice Zuzana Šošková.

Hoci prístroj podľa nej nedokáže plne nahradiť klasické RTG vyšetrenie, má svoje výhody. Mobilným röntgenom pacientov vyšetrujú v nemocnici len vo výnimočných prípadoch, v súlade s vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR o zabezpečení radiačnej ochrany pri vykonávaní lekárskeho ožiarenia. "Výhoda röntgenu však spočíva najmä v tom, že prístroj ide za pacientom a nie naopak. Manipulácia s indikovaným pacientom sa teda obmedzí na nutné minimum, vďaka čomu dokážeme zabrániť zhoršeniu jeho stavu," uzavrela lekárka.