< sekcia Regióny

Liptovské Sliače zaliala voda, zasahovali profesionálne jednotky

Zábery z Liptovských Sliačov. Foto: Teraz.sk

Vážna situácia bola po prívalových dažďoch na viacerých miestach Žilinského kraja.

Žilina 27. júna (TASR) – Po prívalovom daždi, ktorý v piatok (26. 6.) zasiahol Slovensko, absolvovali hasiči takmer 60 výjazdov. Najvážnejšia situácia je momentálne v Žilinskom kraji, kde ich pomoc potrebovali v 24 prípadoch. Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) o tom informuje na sociálnej sieti.

V Trnavskom a Prešovskom kraji privolali hasičov k 10 udalostiam, v Košickom kraji zasahovali v súvislosti s intenzívnym dažďom deväťkrát. "Pomoc hasičov bola potrebná najmä pri odčerpávaní vody zo zatopených cestných komunikácií, pivníc a priestorov rodinných domov, pri odstraňovaní popadaných stromov z ciest, striech a elektrických vedení. Na mnohých miestach hasiči naďalej zasahujú," uviedlo Prezídium HaZZ.

Situácia po opadnutí vody v Liptovských Sliačoch. Fotografia z rána 27. júna 2020.
Foto: Teraz.sk

Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline Jaroslava Kapusniaka je najvážnejšia situácia v Liptovských Sliačoch v okrese Ružomberok. "Nad obcou sa pravdepodobne vybrežil miestny potok a najvážnejšia situácia je momentálne v jej spodnej časti. Nasadené sú profesionálne hasičské jednotky, zaktivizované sú dobrovoľné hasičské zbory obcí a pomáhajú aj občania," doplnil Kapusniak.V Žilinskom kraji odstraňovalo následky prívalového dažďa 180 hasičov

V Žilinskom kraji odstraňovalo následky piatkového (26. 6.) prívalového dažďa 180 hasičov pri 24 zásahoch. Podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Jaroslava Kapusniaka zasahovali na Kysuciach a na Orave a najvážnejšia situácia bola v okrese Ružomberok, kde zasahovalo 22 profesionálnych a zhruba 60 dobrovoľných hasičov.

Kapusniak doplnil, že nad obcou Liptovské Sliače sa vybrežil miestny potok a hasiči evakuovali päť starších ľudí do príbytkov príbuzných.

"Príslušníci Záchrannej brigády HaZZ v Žiline odstraňovali v obci aj zosuv svahu v dĺžke zhruba 30 metrov. Zasahovali aj v Partizánskej Ľupči, kde sa zosunula pôda na cestu tretej triedy do osady Magurka. Na troch miestach sme tam odstraňovali nánosy bahna a vytiahli sme troch rekreantov z dvoch áut, ktorými išli na chatu," uviedol krajský riaditeľ HaZZ.

"V Liptovskej Štiavničke a Ludrovej odstraňovali hasiči vodu zo zatopených pivníc a sanovali odtrhnutú strechu z domu. V Liptovských Sliačoch sme nechali v pohotovosti techniku pre prípad použitia a na požiadanie bude zasahovať," dodal Kapusniak.