Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 24. apríl 2025Meniny má Juraj
< sekcia Regióny

Hoffmann: Havlíka súdili z nenávisti k viere,ani vo väzení ju nezaprel

Národná púť v Šaštíne-Strážach pri príležitosti sviatku Sedembolestnej Panny Márie. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ján Havlík zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František schválil 14. decembra 2023 dekrét o jeho mučeníctve z nenávisti k viere.

Šaštín-Stráže 24. augusta (TASR) - Budúceho blahoslaveného Jána Havlíka zadržali, súdili, väznili a mučili z nenávisti voči katolíckej viere, ktorú ani vo väzení nezaprel. Jeho príbeh je dôležitý aj preto, aby sa nezabudlo na hrôzy komunistického režimu, lebo stačí málo a tie časy sa môžu rýchlo vrátiť späť. Pre TASR to uviedol katolícky kňaz Emil Hoffmann, vicepostulátor procesu blahorečenia Jána Havlíka.

"Ján pevne veril, že ani komunistický režim sa nevymkol Bohu z rúk. Chcel byť misijným kňazom, Boh mu však dal príležitosť byť misionárom vo väzení, byť misionárom laikov. Zostal vnútorne vzpriamený, odvážny, nezradný, nepodplatiteľný. Mohol sa dostať na slobodu, stačilo zaprieť vieru. On to vedel, a preto to neurobil," priblížil Hoffmann z Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (vincentíni).

Poukázal na to, že Ján Havlík bol ako tisíce iných zadržaný, súdený a väznený z nenávisti voči katolíckej viere, mučený z toho istého motívu a nakoniec na následky neľudského zaobchádzania zomrel. "Fáral ako mnoho iných väzňov do hlbín uránových baní, odsedel si celý trest. A predsa je jeho životný príbeh iný. V jeho postojoch vidieť inšpiráciu Kristovým učením. Domáha sa spravodlivosti, slobody, a pritom sa modlí za svojich mučiteľov," podčiarkol.

Proces blahorečenia iniciovali vincentíni, medzi ktorých Ján Havlík patril a predstavitelia obce Dubovce v okrese Skalica. Diecézny proces blahorečenia riadil tribunál vytvorený bratislavským arcibiskupom Stanislavom Zvolenským. "Rehoľu vždy zastupuje generálny postulátor sídliaci v Ríme, ktorý sa môže nechať suplovať vicepostulátorom," priblížil Hoffmann, ktorý v rámci procesu blahorečenia zastával práve túto funkciu od roku 2014, keď nahradil Augustína Slaninku.

"Vicepostulátor predkladá tribunálu mená očitých svedkov, sleduje priebeh prác historickej komisie, zabezpečuje preklady, zostavuje finálnu verziu spisov a informuje generálneho postulátora o priebehu. Nič sa nesmie prifarbiť, upraviť," podotkol s tým, že proces blahorečenia sa týka kresťana katolíka, ktorý v živote, vo svojej smrti i po smrti mal povesť svätosti a hrdinsky žil všetky kresťanské čnosti alebo sa teší povesti mučeníctva.

"Povesť mučeníka, ako tomu je v prípade Jána Havlíka, znamená mienku rozšírenú v ľude, že Boží služobník podstúpil smrť kvôli viere. Táto povesť musí byť autentická, stála, trvalá a spontánna, teda nie umelo vyvolávaná," ozrejmil Hoffmann pre TASR. Cirkev túto povesť a ďalšie aspekty života a smrti preskúma a konečný verdikt po ukončení diecéznej a rímskej fázy blahorečenia ponechá na vatikánske dikastérium pre kauzy svätých.

"Proces blahorečenia alebo svätorečenia nič nepridá k nebeskej sláve svätých, nezväčší ju ani nezmenší, neposkočia vyššie v nebeskom rebríčku. Nie každý, kto žil hrdinsky, bude vyhlásený za svätého," dodal Hoffmann s tým, že blahorečenie je povinným krokom pred prípadným vyhlásením za svätého.

Ján Havlík zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Pápež František schválil 14. decembra 2023 dekrét o jeho mučeníctve z nenávisti k viere, čím potvrdil, že bude blahoslavený. Slávnostná svätá omša blahorečenia sa uskutoční v sobotu 31. augusta na priestranstve pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach (okres Senica).

Prezident: Niektoré právomoci by sa mali preniesť na obecnú políciu

Prezident SR počas štvrtkovej regionálnej návštevy Hlohovca a Galanty rokoval s primátormi a predstaviteľmi oboch miest.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa vo štvrtok požiadala Najvyšší súd USA, aby povolil zákaz služby transrodových osôb v armáde, kým prebiehajú súdne procesy s námietkami proti tomuto opatreniu.

- Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového večera prišlo vzdať úctu zosnulému pápežovi Františkovi už 90.000 veriacich.

- Organizácia pre oslobodenie Palestíny (OOP) vo štvrtok rozhodla o zriadení novej funkcie viceprezidenta Palestínskej samosprávy.

- Hokejisti HC Prešov postúpili do slovenskej extraligy. V piatom súboji finále play off Tipos Slovenskej hokejovej ligy (SHL) zvíťazili nad HK Skalica 4:2 a v celej sérii triumfovali 4:1 na zápasy.

- Grécka polícia zatkla vo štvrtok na ostrove Kréta šiestich ľudí pre podozrenia z pašovania starožitností a pokusu o predaj desiatok starovekých artefaktov.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli vo svojom piatom prípravnom zápase pred MS. Vo štvrtkovom stretnutí podľahli v Ostrave - Porube domácim Čechom 0:4 a zaznamenali štvrtú prehru v príprave.

- Ukrajinský minister financií Serhij Marčenko vo štvrtok uviedol, že Kyjev a Washington pokročili v rokovaniach týkajúcich sa dohody o ťažbe ukrajinských nerastných surovín.

- Francúzske orgány plánujú zadržiavať mobilné telefóny užívateľom a dílerom drog, ak sa zistí, že ich používali na nelegálny predaj a nákup omamných látok.

- Varšava začala s exhumáciou pozostatkov obetí tzv. volynského masakru v obci Pužniki na Ukrajine, uviedlo vo štvrtok poľské ministerstvo kultúry a národného dedičstva.

- Nočný útok Ruska na Kyjev je podľa českého prezidenta Petra Pavla ďalším dôkazom o cynickom prístupe Ruska k mierovým rokovaniam.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Pri ruskom nočnom útoku na Kyjev, ktorý si vyžiadal najmenej 12 mŕtvych a 90 zranených, bola údajne použitá aj severokórejská balistická raketa KN-23.

- Dark Souls, populárna hra žánru RPG (hry na hrdinov) známa svojou extrémnou náročnosťou, pomáha hráčom v skutočnom živote objavovať odolnosť, zmysel a nádej, uvádza nová štúdia.

- Rusko vrátilo Ukrajine telo novinárky, ktorú zajalo na okupovanom ukrajinskom území a ktorá následne zomrela v ruskej väzbe, uviedol vo štvrtok ukrajinský poslanec Jaroslav Jurčyšyn.

- Dolnokubínski mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva nevyhoveli protestu prokurátora Generálnej prokuratúry SR Petra Mihála o zrušení všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré rieši názvy ulíc a iných verejných priestranstiev v meste.

- Účasť na sobotňajšom pohrebe zosnulého pápeža Františka doteraz potvrdilo 130 zahraničných delegácií a 50 hláv štátov, potvrdilo vo štvrtok oddelenie protokolu vatikánskeho štátneho sekretariátu.

- Talianske ministerstvo obrany prispeje k bezpečnostným opatreniam na sobotňajšom pohrebe pápeža Františka.

- Prezident SR Peter Pellegrini ratifikoval rámcovú dohodu o partnerstve a spolupráci medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi na jednej strane a vládou Malajzie na strane druhej.

- Počas sobotného (26. 4.) štátneho smútku vyhláseného pre úmrtie pápeža Františka platí zákaz hazardu. Štátne, ale aj iné vlajky by mali byť spustené na pol žrde, čierna vlajka sa v tomto prípade nevyvesuje.

- Americký prezident Donald Trump vo štvrtok na svojej sociálnej sieti Truth kritizoval nočné raketové a dronové útoky na ukrajinskú metropolu Kyjev zo strany Ruska, pri ktorých zomrelo deväť ľudí a ďalších 70 utrpelo zranenia.