< sekcia Regióny

VODIČI, POZOR: Tieto horské priechody sú uzatvorené pre všetku dopravu

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Michal Svítok

Uzatvorený úsek eviduje SSC aj na horskom priechode Šturec, avšak tam iba pre vozidlá nad desať metrov z dôvodu kašovitého snehu.

Bratislava 28. februára (TASR) - Horský priechod Donovaly je z dôvodu utlačeného snehu uzatvorený pre všetku dopravu. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na webe zjazdnost.sk.

Uzatvorený úsek eviduje SSC aj na horskom priechode Šturec, avšak tam iba pre vozidlá nad desať metrov z dôvodu kašovitého snehu.

Pre zlú zjazdnosť sú podľa Zelenej vlny RTVS uzavreté pre nákladné autá aj Kremnické Bane.

Horský priechod Vernár pre nákladnú dopravu uzavreli


Dopravu na cestách v Prešovskom kraji od rána komplikuje husté sneženie. Polícia aktuálne uzatvorila pre nákladnú dopravu horský priechod Vernár na ceste I/66. Okrem toho by všetky úseky ciest mali byť zjazdné, vodiči by však mali zvýšiť opatrnosť.

"Prvé výjazdy sme mali už od štvrtka (27. 2.) od 21. hodiny, začalo to v okolí Humenného a pokračovalo to ďalej. Vo výkone je všetka dostupná technika, ktorá jazdila už počas celej noci, a aj aktuálne máme vo výkone 82 sypačov v rámci celého kraja," priblížil situáciu dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko. V nižších polohách sú cesty momentálne mokré, niekde je kašovitá vrstva snehu, vo vyšších polohách sú zasnežené.

Za uplynulých 24 hodín cestári v kraji posypali okolo 6200 kilometrov ciest, viac ako 4100 kilometrov ciest prepluhovali a spotrebovali na úpravu 420 ton soli a 380 ton intertného materiálu. "Permanentne sa snažíme pluhovať a posypávať, ale naďalej sneží, takže naše vozidlá sú neustále v teréne. Vo vyšších polohách bude zrejme snežiť celý deň, v nižších polohách sa môže zmeniť sneh na dážď, takže vyzývam vodičov, aby jazdili opatrne a radšej pomalšie. Zimné pneumatiky by mali byť samozrejmosťou," zdôraznil Štofko.

V súvislosti so situáciou na cestách museli hasiči v kraji doposiaľ riešiť päť menších nehôd, nešlo však o nič vážne. "Zaznamenali sme len jednu nehodu so zranením, na diaľnici pri Prešove sa jedna osoba zranila. Inak šlo len o pomoc pri vyťahovaní zapadnutých áut po šmyku," dodal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove.

Podľa informácií od vodičov zverejnených na sociálnej sieti majú niektoré autá problém vyjsť do Starého Smokovca. Na cestách vo Vysokých Tatrách sa miestami šmýka. Auto skončilo mimo cesty napríklad aj medzi Veľkou a Tatranskou Lomnicou. Odstavený kamión hlásia vodiči na ceste smerom na Ždiar.

Polícia upozorňuje na obmedzenia na cestách I/11 a I/65


Polícia upozorňuje vodičov, že z dôvodu spadnutého stromu v Budatínskej Lehote (okres Kysucké Nové Mesto) je cesta I/11 momentálne neprejazdná v oboch smeroch. TASR o tom informovalo operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline.

"So zdržaním je prejazdná cesta 1/65 medzi Martinom a Turčianskymi Teplicami, z dôvodu poľadovice na ceste sú zakliesnené viaceré vozidlá. Cestári sú na mieste, premávku riadi polícia," uviedlo krajské operačné stredisko PZ.

Cesty Košického kraja sú zjazdné, v teréne je 45 sypačov


Cesty Košického samosprávneho kraja (KSK) sú aktuálne prevažne mokré, no zjazdné. Pre TASR to uviedla hovorkyňa KSK Anna Terezková s tým, že v teréne je momentálne 45 sypačov a dva traktory s radlicou.

„Obmedzenia v premávke nie sú hlásené ani na horských priechodoch, kde sa však môže nachádzať kašovitá vrstva snehu. Cestári sú stále v teréne a pokračujú s posypom ciest,“ povedala.

Cestný sypač odhŕňa čerstvo napadaný sneh.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


Na území Košického kraja začalo v noci zo štvrtka (27. 2.) na piatok snežiť, a to najprv v okolí Spišskej Novej Vsi a Gemera, nad ránom už aj v Košiciach a okolí. „Správa ciest KSK preto už v noci začala s preventívnym posypom ciest a neskôr pluhovaním,“ uviedla s tým, že do piatkového rána mali cestári dokopy 91 výjazdov. Najviac ich bolo na území Spišskonovoveského okresu (23). Spolu 14 výjazdov bolo v okolí Michaloviec a v okresoch Rožňava a Trebišov ich zrealizovali po 13.

Z dôvodu sneženia nasadila spoločnosť Kosit do terénu všetku techniku


Všetku dostupnú, ako aj rezervnú techniku nasadila do terénu spoločnosť Kosit, ktorá v Košiciach zabezpečuje zimnú údržbu. S preventívnym posypom začali vo štvrtok (27. 2.) od 23.00 h. Pre TASR to za firmu uviedla Slavomíra Brzová.

Druhý preventívny posyp podľa nej nasledoval v piatok o 03.00 h. „Spoločnosť sústredila svoje činnosti na komunikácie, ktoré sú podľa priorít stanovené aktuálnym Operačným plánom zimnej údržby 2019/2020. Ide najmä o hlavné ťahy komunikácií, trasy liniek mestskej hromadnej dopravy (MHD) s dôrazom na klesania a stúpania a prieťahy ciest II. a III. triedy,“ povedala s tým, že od 04.00 h na základe požiadaviek a v spolupráci s dispečingom Magistrátu mesta Košice zvýšili svoje aktivity údržby a nasadili všetku dostupnú, ako i rezervnú techniku, ktorou sa začalo s takzvaným likvidačným posypom, a to aj na bočných uliciach.

Podľa Brzovej je nasadených 14 veľkých sypačov a 12 malých mechanizmov. „Na chodníkoch, ktoré sú na základe Operačného plánu zimnej údržby v správe spoločnosti Kosit, sa začalo s ich postupnou údržbou rovnako od 03.00 h a nasadených bolo 50 pracovníkov ručného čistenia,“ dodala. Ako ďalej uviedla, postupná zimná údržba komunikácií a ručné čistenie chodníkov v správe spoločnosti vykonávajú na základe požiadaviek dispečingu magistrátu nepretržite.

Na severe Novohradu a Gemera je na cestách sneh


Po piatkovom nočnom a rannom snežení v regiónoch Novohrad a Gemer stále zostáva na severe regiónov na mnohých cestách čerstvý, kašovitý alebo utlačený sneh v hrúbke jedného až troch centimetrov. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky.

S utlačeným snehom hrubým dva až tri centimetre musia vodiči rátať na horských priechodoch Zbojská pri Tisovci a Javorina pri Muráni, ktoré spájajú Gemer s Horehroním. Čerstvý sneh s hrúbkou tri centimetre je na horských priechodoch Dobšiná v Rožňavskom okrese a Chorepa v Rimavskosobotskom okrese.

V južnej časti Gemera a Novohradu sú podľa SSC vozovky ciest už len mokré vrátane hlavného južného ťahu I/16.