Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Regióny

U deviatich líšok z humenského regiónu sa besnota nepotvrdila

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Zviera, u ktorého bola začiatkom januára Štátnym veterinárnym ústavom vo Zvolene potvrdená besnota, bolo nájdené koncom decembra 2022 uhynuté v extraviláne obce Rovné.

Humenné 12. januára (TASR) - U ôsmich ulovených a jednej zrazenej líšky v humenskom regióne sa vyšetrením besnota nepotvrdila. Pre TASR to uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVPS) v Humennom Helena Dziaková s tým, že na výsledky u dvoch líšok ešte čakajú. Začiatkom roka veterinári zachytili prípad besnoty u líšky hrdzavej v obci Rovné v okrese Humenné.

"Iné vnímavé ulovené alebo uhynuté neboli RVPS nahlásené ani doručené na laboratórne vyšetrenie," doplnila Dziaková.

Zviera, u ktorého bola začiatkom januára Štátnym veterinárnym ústavom vo Zvolene potvrdená besnota, bolo nájdené koncom decembra 2022 uhynuté v extraviláne obce Rovné. Za ohnisko nákazy besnoty bol vymedzený kataster spomenutej obce. Okolité obce sú zónou pozorovania. Veterinári následne nariadili opatrenia pre zabránenie šírenia nebezpečnej choroby obciam, ako aj miestnym poľovníkom.

Besnota je akútne vírusové ochorenie zvierat (cicavcov) prenosné aj na človeka. Ochorenie sa zvyčajne končí smrťou. Predchádzajúci pozitívny prípad besnoty v okrese Humenné bol potvrdený 30. septembra 2022 u jazveca lesného. Ulovený bol so zmenami správania v katastri obce Jabloň.