Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Regióny

HUMENNÉ: V skanzene zasadili prvú jabloň medzinárodného projektu

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Ďalšie stromy by mali v expozícii ľudovej architektúry a bývania pribudnúť ešte v tomto roku.


Humenné 28. októbra (TASR) – Vihorlatské múzeum (VM) v Humennom v spolupráci s Arborétom v poľských Bolestraszyciach rozbehlo medzinárodný projekt, ktorého cieľom je ochrana a opätovné rozšírenie starých lokálnych odrôd jabloní. Jednu z nich dnes symbolicky zasadili v miestnom skanzene. Ide o odrodu, ktorá rastie na slovenskej, poľskej a ukrajinskej strane. Ďalšie stromy by mali v expozícii ľudovej architektúry a bývania pribudnúť ešte v tomto roku.

„Chcel by som, aby sme pri sadení tejto jablone založili aj novú tradíciu, a to je tradícia vrátenia pôvodného genofondu nielen do nášho skanzenu, ale aj do nášho okresu,“ vysvetlil pre TASR riaditeľ VM v Humennom Vasiľ Fedič. Podľa jeho slov je úlohou múzea nielen skúmať, ale aj prezentovať vývoj prírody a spoločnosti. „Chceme tu postupne vysadiť sad, aby ďalšia generácia tu tie jablká videla,“ spresnil myšlienku projektu s tým, že by doň chceli zapojiť aj školy. Jedna rovina projektu je podľa jeho slov múzejná, ktorá súvisí so symbolikou, tradíciou, ďalšia je o turistike a rozvoji regiónu.

Prvé plody by na zasadenej jabloni podľa slov riaditeľa Arboréta Narcyza Pióreckého mohli vyrásť už o dva roky. Projekt by mohol byť podľa neho prínosom aj pre turistiku, ktorá si žiada lokálne produkty. Riaditeľ si myslí, že je tiež dôležité vidieť a poznať rastliny, ktoré pestovali naši predkovia. Slovenské jablká, ktoré ochutnal priamo v skanzene, sú podľa jeho slov podobné tým v Poľsku. V súčasnosti sa v areáli skanzenu nachádza 15 jabloní a niekoľko ďalších ovocných stromov.

Ako informovala Zuzana Andrejčáková z VM v Humennom, odrody jabloní, ktoré boli v tejto oblasti pestované po stáročia, sa zo záhrad a ovocných sadov stále viac vytrácajú. Staré odrody sú však lepšie adaptované na lokálne podmienky, na pôdu, miestnu klímu a majú aj vyššiu odolnosť ako tie, ktoré ich v súčasnosti nahrádzajú. "O zachovanie starých lokálnych odrôd jabloní, ale aj ďalších ovocných stromov, a o ochranu regionálnej biologickej diverzity sa od roku 1986 snažia aj v arboréte v poľských Bolestraszyciach," povedala.