< sekcia Regióny

Hviezdoslavov Kubín vyvrcholil Poetickým popoludním

Ilustračná snímka Foto: TASR/Jakub Kotian

Vyhlasovateľom Hviezdoslavovho Kubína je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.


Dolný Kubín 23. júna (TASR) – Poetickým popoludním vyvrcholil v sobotu v Dolnom Kubíne 64. ročník celoslovenskej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín.

V prednese poézie získali prvé miesto v IV. kategórii Veronika Mészárosová a v V. kategórii Roman Poliak (obaja z Levíc). V prednese prózy získali prvé miesto v IV. kategórii Viktória Anna Lesayová z Bratislavy a v V. kategórii Nina Pompošová z Levíc.

V súťaži recitačných kolektívov a divadiel poézie detí získal hlavnú cenu s nomináciou na Scénickú žatvu 2018 Detský recitačný kolektív Dobrozvíťazí (junior) pri Základnej umeleckej škole Nižná za inscenáciu Jarka Broza Logická záhrada v réžii Agáty Brozovej. V súťaži recitačných kolektívov a divadiel poézie mládeže a dospelých získalo hlavnú cenu s nomináciou na Scénickú žatvu 2018 Divadlo poézie effecteD pri Základnej umeleckej škole Senec za inscenáciu Kde domov môj scenáristky a režisérky Zuzany Kolejákovej.

Podľa manažérky kultúry Mestského kultúrneho strediska (MsKS) v Dolnom Kubíne Andrey Barienčíkovej zachováva podujatie tradíciu umeleckého prednesu na Slovensku. "Je celoštátnym prehliadkovým a súťažným vyvrcholením v oblasti interpretácie básnickej a prozaickej literatúry prostredníctvom umeleckého prednesu jednotlivcov a kolektívov," uviedla pre TASR.

"Pre naše mesto je to veľké vyznamenanie a pocta, že môžeme každoročne hostiť takéto výnimočné a dlhotrvajúce podujatie celoslovenského významu. Má neodmysliteľné miesto v rodisku slovenského básnika a spisovateľa P. O. Hviezdoslava. Preto verím, že všetci účastníci sa počas pobytu v meste cítili ako doma a počas voľna objavili krásy mesta a Oravy," povedal viceprimátor mesta Dolný Kubín Jozef Šimek.

Vyhlasovateľom Hviezdoslavovho Kubína je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia a Ministerstvo vnútra SR - odbor školstva Obvodného úradu Žilina. Súťaž je prístupná širokej verejnosti počas všetkých dní svojho trvania.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.