Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Regióny

Žltačka v okrese Humenné: Hygienici evidujú vyše 10 prípadov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavol Ďurčo

V ohnisku nákazy boli vydané lekárske dohľady na VHA u rodinných kontaktov a kontaktov na základnej škole v Slovenskej Volovej a Podskalka, uviedla hygienička.

Humenné 6. decembra (TASR) - Hygienici evidujú v okrese Humenné 14 prípadov vírusovej hepatitídy typu A (VHA). Ako pre TASR uviedla regionálna hygienička z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Humennom Lenka Lesňáková, ochorenia sa vyskytli v marginalizovaných rómskych komunitách v obci Slovenská Volová a humenskej mestskej časti Podskalka.

"V ohnisku nákazy boli vydané lekárske dohľady na VHA u rodinných kontaktov a kontaktov na základnej škole v Slovenskej Volovej a Podskalka. V súvislosti s výskytom ochorení u školopovinných detí v obci Slovenská Volová bolo Základnej škole v obci Ohradzany a Základnej škole Podskalka nariadené vykonávať pravidelnú účinnú dezinfekciu priestorov," uviedla Lesňáková.

Rovnako bol podľa jej slov o výskyte ochorení VHA oboznámený autobusový dopravca s tým, že je potrebná dôkladná dezinfekcia priestorov autobusov, najmä kontaktných plôch, a poučenie vodičov autobusov o potrebe častej a dôkladnej dezinfekcie rúk najmä pri kontakte s hotovosťou. RÚVZ v Humennom v súvislosti s výskytom ochorení vydal dve vyhlášky, ktorými boli nariadené spomenuté opatrenia. V šetrení v ohnisku nákazy sa podľa Lesňákovej naďalej pokračuje.