Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Regióny

V okrese Bardejov evidujú takmer 300 aktívnych prípadov COVID-19

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Minister zdravotníctva vyzval občanov, aby nepodceňovali opatrenia, aby spolupracovali s orgánmi verejného zdravia.

Bardejov 17. septembra (TASR) – Výrazný nárast prípadov ochorenia COVID-19 evidujú hygienici v Bardejovskom okrese. Ten je od piatka v bordovej fáze. Regionálni hygienici avizujú zintenzívnenie kontrol.

"Od pondelka (13. 9.) evidujeme 150 pozitívne testovaných, za dnešný deň je to nejakých 42 a minulý týždeň to bolo 130," uviedla vedúca oddelenia epidemiológie RÚVZ v Bardejove Daniela Klimová s tým, že celkovo evidujú do 300 aktívnych prípadov ochorenia COVID-19.

Regionálna hygienička Ivana Klobušovská tvrdí, že kontrolujú prevádzky aj ľudí, ktorí prišli zo zahraničia. "Kontroly určite zintenzívnime. Jedným z ohnísk bola svadba," povedala Klobušovská.

Regionálni hygienici sa v piatok stretli s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO), ktorého oboznámili so situáciou. Vzhľadom na dodržiavanie opatrení aj mieru zaočkovanosti v okrese nepredpokladá zlepšenie ani stabilizovanie stavu, skôr predpokladá zhoršenie. Vyzval občanov, aby nepodceňovali opatrenia, aby spolupracovali s orgánmi verejného zdravia.

"Ideálnym spôsobom ochrany pred pandémiou ochorenia COVID-19 je očkovanie. Zatiaľ hovoríme o zhoršenej situácii v úzkych komunitách alebo v malých obciach, kde je situácia zhoršená. Chceme predísť tomu, aby došlo k masívnemu komunitnému šíreniu. V spolupráci s okresným úradom a samosprávami budeme pripravovať postup," doplnil Lengvarský.

Na archívnej snímke Vladimír Lengvarský.
Foto: TASR – Martin Baumann


Podľa platného COVID automatu je v bordových okresoch povinné nosenie respirátoru v interiéri a rúška v exteriéri a pri vzdialenosti do dvoch metrov. Na ich nosenie platia aj výnimky. Šéf rezortu zdravotníctva ešte vo štvrtok (16. 9.) povedal, že jednotlivé obce v bordových okresoch možno budú skracovať otváracie hodiny či obmedzovať pohyb ľudí, prípadne zakážu niektoré podujatia.

Pre návštevy v nemocniciach či väzniciach v bordových okresoch platí, že sú povolené po súhlase zriaďovateľa alebo riaditeľa. Obmedzenia sa týkajú aj športových podujatí. Pre základný režim platí ich zákaz. Rovnako je v tomto režime zakázané fitness, platí to aj pre režim OTP. Pre základný režim a režim OTP platí aj zákaz využívania wellness, aquaparkov či kúpeľov, ak nie sú zo zdravotnej indikácie. Pre základný režim platí tiež zákaz vstupu do múzeí, galérií či knižníc.

Pre kompletne zaočkovaných sú ubytovacie zariadenia bez obmedzení. Pre ubytovacie zariadenia v režime OTP platí, že na jednej izbe môžu byť ubytované maximálne dve dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti v samostatnej izbe. Pre ubytovanie v základnom režime je poskytovanie takejto služby zakázané.