Quantcast
< sekcia Regióny

Horskí záchranári v sobotu zasahovali aj vo Vysokých Tatrách

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Počas Národného výstupu na Kriváň sa jeho účastníčka pošmykla na mokrom turistickom chodníku v exponovanej časti.

Vysoké Tatry/Hrabušice 14. augusta (TASR) - Horskí záchranári v sobotu (13. 8.) zasahovali vo Vysokých Tatrách aj v Slovenskom raji. Pod Kriváňom utrpela úraz 69-ročná žena. Pomoc potreboval tiež 26-ročný muž v Chate pod Rysmi i 16-ročný turista na Čertovej sihoti. Horská záchranná služba (HZS) o tom informuje na svojej webovej stránke.

Počas Národného výstupu na Kriváň sa jeho účastníčka pošmykla na mokrom turistickom chodníku v exponovanej časti. Po niekoľkometrovom páde utrpela početné povrchové poranenia hlavy, hornej končatiny, tržnú ranu kolena a sťažovala sa na bolesti bedrového kĺbu. "Do príchodu záchranárov HZS prítomní turisti čiastočne transportovali turistku a zároveň jej pomáhali zísť do nižšej polohy," uvádza HZS s tým, že záchranári ju následne ošetrili a na nosidlách preniesli na Štrbské Pleso k terénnemu vozidlu HZS. Pacientku previezli do Starého Smokovca a odovzdali posádke rýchlej zdravotnej pomoci (RZP).

HZS prostredníctvom poľského TOPR-u požiadali o pomoc pre muža, ktorý sa nachádzal v Chate pod Rysmi. "Od predchádzajúceho dňa trpel horúčkami, vyčerpaním a bol dehydrovaný. Ráno chcel prejsť s kamarátmi späť do Poľska, avšak celková slabosť mu to nedovoľovala, tak sa vrátil do chaty," spresňujú horskí záchranári s tým, že leteckú techniku nemohli nasadiť pre nepriaznivé počasie. Na pomoc tak išli pozemne. "Mužovi po príchode do chaty poskytli predlekárske ošetrenie, aplikovali intravenóznu a medikamentóznu liečbu. Po stabilizovaní bol pacient schopný zísť v sprievode záchranárov až k Popradskému plesu," dodáva HZS. Odtiaľ ho terénnym vozidlom transportovali do Starého Smokovca, kde si ho prevzala posádka RZP.

Šestnásťročný slovenský turista počas schádzania z Kláštoriska na Čertovej sihoti začal pociťovať náhlu a neznesiteľnú bolesť v ľavej nohe, ktorá mu bránila v chôdzi. Pacienta horskí záchranári na mieste ošetrili, nabalili do nosidiel a transportovali na Čingov. "Bol preložený do terénneho vozidla HZS a prevezený na urgentný príjem do nemocnice v Spišskej Novej Vsi na ďalšie vyšetrenie," spresňuje HZS.