< sekcia Regióny

IUVENTA a Bratislavský kraj pokračujú v podpore žiackych školských rád

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Členovia žiackych školských rád sa venujú najmä organizovaniu podujatí, dobrovoľníctvu a informovaniu spolužiakov o dianí na škole.

Bratislava 22. júna (TASR) - IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a Bratislavský samosprávny kraj (BSK) pokračujú v spoločnej podpore žiackych školských rád v kraji. Počas predchádzajúcich týždňov sa stretli zástupcovia žiackych školských rád takmer všetkých stredných škôl Bratislavského kraja. Mladí ľudia diskutovali o tom, ako pracovali žiacke školské rady v čase pandémie, aká by mala byť ideálna žiacka školská rada, a o plánoch na ďalší školský rok. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na svojom webe.

Séria online stretnutí nadväzovala na rozvojový program pre členov a koordinátorov žiackych školských rád, ktoré spustili Bratislavský samosprávny kraj a IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže ešte pred zavedením epidemických opatrení. Cieľom spoločných aktivít je systematická podpora rozvoja žiackej participácie v kraji. "Rozvoj žiackej participácie na školách považujeme za veľmi dôležitý. Nielen pre vytváranie pozitívnej atmosféry na školách, ale aj pre budovanie demokratických hodnôt žiakov, posilňovanie aktívneho občianstva a preberanie zodpovednosti," uviedla Jana Dúbravková z Bratislavského samosprávneho kraja.

Členovia žiackych školských rád sa venujú najmä organizovaniu podujatí, dobrovoľníctvu, informovaniu spolužiakov o dianí na škole, podávajú návrhy pri tvorbe školského poriadku alebo riešia konflikty medzi žiakmi alebo žiakmi a pedagógmi. Zároveň je miestom, kde získavajú jej členovia zručnosti, ktoré budú vedieť využiť aj po skončení školy.

Počas júnových online stretnutí sa uskutočnila aj diskusia o tom, čo by členovia žiackych školských rád potrebovali na zlepšenie svojej činnosti a lepšie zapájanie ostatných študentov na školách. "Podľa vlastných slov vnímajú mladí ľudia ako slabé stránky najmä nedostatočné povedomie o práci žiackych školských rád v spoločnosti a komunikáciu," povedal Milan Polešenský, regionálny koordinátor IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže s tým, že na základe týchto a ďalších podnetov pripravia vzdelávacie aktivity na ďalší školský rok.