Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Regióny

Jazierko v Novom parku v Nitre sa pýši takmer stokilogramovou sochou

Na archívnej snímke revitalizácia Nového parku v Nitre. Foto: TASR Henrich Mišovič

Sochárska výzdoba Nového parku je súčasťou jeho revitalizácie.

Nitra 28. septembra (TASR) - V jazierku Malá Hangócka v Nitre pribudla nová ryba. Ide o takmer stokilogramovú sochu, ktorá tam bola nainštalovaná v rámci revitalizácie Nového parku pod Nitrianskym hradom.

Ryba, ktorá dostala meno Lucia, je poslednou sochou, ktorá bol v rámci projektu osadená. "Už skôr pribudli menšie či väčšie artefakty, ako napríklad mravce, motýle, žabky či gigantické vtáčie hniezdo. Umelecké diela nájdu návštevníci počas prechádzok na rôznych miestach Nového parku," informovala radnica.

Socha ryby je vytvorená z nerezového materiálu, ktorý odolá vlhkosti z vodnej hladiny. "Podstavec je z ocele a váži vyše 300 kíl. Inštalácia našla svoje miesto v priestore, ktorý nazval autor projektu Pocta rybám," uviedol mestský úrad.

Sochárska výzdoba Nového parku je súčasťou jeho revitalizácie. V rámci nej tam už bolo osadené nové osvetlenie, lavičky aj odpadkové koše. Okrem klasických miest na sedenie pribudol aj súbor lavičiek so štylizovanými zvieratami s motívom psa, mačky, veveričky a myši. Celkové náklady na projekt presiahnu 600.000 eur, podstatnú časť z tejto sumy získalo mesto z európskych fondov.