Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Obnova kaštieľa v Jelšave z nórskych fondov napreduje

Na snímke zo 6. júna 2022 rekonštrukcia severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave. Foto: TASR Lukáš Mužla

V severozápadnom krídle coburgovského kaštieľa vznikne vďaka finančným prostriedkom z nórskych fondov historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera.

Jelšava 7. júna (TASR) – Obnova severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave v okrese Revúca napreduje. Práce na projekte, na ktorý samospráva získala takmer milión eur z nórskeho finančného mechanizmu, sa už presunuli aj do interiérových priestorov národnej kultúrnej pamiatky. Pre TASR to uviedol primátor mesta Milan Kolesár.

"Po položení inžinierskych sietí v exteriérových častiach nádvoria sa už pracuje na ťahaní sietí aj v interiéri," priblížil primátor. Ako dodal, mierne zdržanie spôsobili výkopové práce, ktorými bolo potrebné znížiť úroveň budúcej podlahy o vyše pol metra. Práce zabezpečili pracovníci mestského sociálneho podniku.

"Ušetrili sme tým financie a do prác sme zapojili aj marginalizovanú komunitu. Požiadali sme dodávateľa stavby, aby v subdodávkach využíval aj náš sociálny podnik či mestské služby. Firma tiež uvažuje o vytvorení niekoľkých pracovných miest na pomocné práce," dodal Kolesár.

V severozápadnom krídle coburgovského kaštieľa vznikne vďaka finančným prostriedkom z nórskych fondov historicko-remeselné a ekologické centrum Gemera. Pribudnúť majú i turistické informačné centrum, kaviareň či seminárna miestnosť. Práce, ktoré zabezpečuje košická spoločnosť Euro-bau, by mohli byť ukončené do budúceho leta.

Na snímke zo 6. júna 2022 rekonštrukcia severozápadného krídla coburgovského kaštieľa v Jelšave.
Foto: TASR Lukáš Mužla


Záchranné práce v jelšavskom kaštieli sa realizujú od roku 2015, vďaka viacerým dotáciám sa mestu podarilo opraviť takmer celú strechu historickej pamiatky. V priestoroch kaštieľa sa aktuálne dokončuje aj projekt zážitkového ubytovania, ktorý realizuje občianske združenie Čierne diery. Kaštieľ by sa tiež mohol stať jedným z piatich envirocentier v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

"Vytypovala sa aj časť kaštieľa, v ktorej by to malo byť. Momentálne sa na kraji dokončujú strategické dokumenty k tomuto projektu," prezradil primátor.

Samospráva sa chce tento rok uchádzať aj o financie z projektu obnovy pamiatok s pomocou nezamestnaných. Na južnú stranu kaštieľa plánujú osadiť i pôvodné historické mreže, ktoré boli odcudzené pred viac ako 20 rokmi. Ako priblížil primátor, zachrániť sa ich podarilo pri pokuse ich presunu cez hranice Slovenska.

Kaštieľ v Jelšave je trojpodlažný objekt z roku 1763, jeho neskorobaroková prestavba bola v štýle francúzskeho klasicizmu. Bol pristavaný k opevnenému dvojpodlažnému kaštieľu zo 17. storočia. V jeho zadnej časti sa zachovali tri krídla s dvoma nárožnými vežami s obdĺžnikovým pôdorysom, strieľňami a detailmi renesančných okien.