Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 27. marec 2023Meniny má Alena
< sekcia Regióny

Júnový Mestský bazár dal druhú šancu viac ako štyrom tonám predmetov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok

Hlavným cieľom bazára je podpora znižovania množstva odpadu a šetrenie prírodných zdrojov.

Bratislava 22. júna (TASR) – Na ďalší, v poradí piaty Mestský bazár v hlavnom meste, prišlo počas prvého júnového víkendu viac ako 1500 ľudí. Tí dali druhú šancu približne štyrom tonám predmetov, za nákup vyzbieraných vecí prispeli návštevníci sumou viac ako 10.000 eur. Počas doterajších ročníkov Mestského bazára sa vyzbieralo celkovo viac ako 50.000 eur.

"O Mestský bazár sa zaujíma čoraz viac ľudí, čo možno vidieť ako na množstve darovaných vecí, ktoré hľadajú nových majiteľov, tak aj na počte návštevníkov, ktorí si veci kupujú za symbolický príspevok. Sme radi, že sa tento systém predchádzania vzniku odpadu ujal," skonštatovala Ivana Maleš z oddelenia životného prostredia bratislavského magistrátu.

Hlavným cieľom bazára je podpora znižovania množstva odpadu a šetrenie prírodných zdrojov. Získané financie chce hlavné mesto použiť na vybudovanie stabilného reuse centra (centra pro opätovné použitie), ktoré by okrem organizácií mestských bazárov malo poskytovať edukačné aktivity či prevádzku zdieľanej dielne na opravu použitých predmetov. Otvorené má byť na jeseň 2022. Má ísť o jedno z prvých takýchto centier na Slovensku, jeho pilotným projektom sú práve mestské bazáre.