< sekcia Regióny

K horárni Krasňany vedie nová a bezpečnejšia cesta

Ilustračná snímka. Foto: lesypoprad.sk

Nová cesta vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred druhou svetovou vojnou a jej povrch tvorí najjemnejší makadam, vhodný aj pre kočíky či bicykle.

Bratislava 27. marca (TASR) - K horárni Krasňany vedenie nová cesta. Mestské lesy v Bratislave totiž vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov. K horárni sa tak bude môcť verejnosť dostať komfortnejšou a bezpečnejšou cestou. Hlavné mesto o tom informuje na sociálnej sieti.

"Dostať sa k obľúbenému rekreačnému areálu na konci Peknej cesty bolo najmä cez voľné dni náročné. Na úzkej asfaltovej ceste sa naraz tlačilo veľa áut a spolu s nimi aj cyklisti, chodci, často rodiny s malými deťmi a kočíkmi," priblížila bratislavská samospráva dôvod, prečo Mestské lesy v Bratislave vybudovali paralelnú lesnú cestu cez areál bývalých muničných skladov.

Nová cesta vznikla obnovením starého konského úvozu používaného ešte pred druhou svetovou vojnou a jej povrch tvorí najjemnejší makadam, vhodný aj pre kočíky či bicykle. "Cesta je určená pre peších obojsmerne a pre cyklistov v smere hore. Časť cesty lemuje ručne a tradičným štýlom robený suchý múrik z kameňov, ktorý predstavuje ideálne prostredie pre jašterice aj lesné jahody," priblížilo mesto. Cyklistom odporúča na cestu smerom dole používať asfaltovú cestu, kde je však znížená rýchlosť na maximálne 30 kilometrov za hodinu a vyznačený zákaz parkovania pre autá z dôvodu bezpečnosti.

Mestským lesom v Bratislave sa zároveň podarilo zachovať cenné klenbové pivnice bývalej horárne mestských lesov. Tie budú po rekonštrukcii využité pre verejnosť. "V samotnom areáli muničných skladov muselo byť zbúraných niekoľko budov v havarijnom stave, odvezené tony stavebného odpadu a roky nahromadených smetí," podotkla samospráva. Momentálne je sprístupnená len časť areálu muničných skladov, kadiaľ vedie nová cesta, a zvyšný priestor priebežne čistia pracovníci mestských lesov, postupne však aj ten bude otvorený. Mestské lesy v Bratislave chcú, aby celý priestor slúžil ako plnohodnotný prírodný areál.