Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Regióny

Pracujú na kolaudácii vodojemu potrebného na otvorenie Krásnej Hôrky

Na snímke hrad Krásna Hôrka počas mediálneho dňa na hrade Krásna Hôrka 24. októbra 2023. Foto: TASR František Iván

Hrad Krásna Hôrka zdevastoval 10. marca 2012 požiar, ktorý vznikol na trávnatom poraste na hradnom kopci, odkiaľ sa preniesol na samotný hrad.

Krásnohorské Podhradie 8. januára (TASR) - Obec Krásnohorské Podhradie pracuje na kolaudácii vyše 30-ročného vodojemu, ktorý je potrebný na opätovné sprístupnenie hradu Krásna Hôrka. Na doposiaľ neskolaudovaný vodojem sa má pripájať plánované výtlačné potrubie z Rožňavy, ktorého výstavbu projektovo pripravuje Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS).

Návrh na kolaudáciu vodojemu v Krásnohorskom Podhradí podala samospráva ešte koncom roka 2023, konanie však bolo pozastavené a doplniť bolo potrebné ešte niektoré dokumenty. "Už máme potrebné podklady, v archíve sme vyhľadali všetky veci, ktoré máme k vodojemu aj k vodovodnej sústave," priblížil pre TASR starosta obce Štefan Kún. Ako dodal, cieľom samosprávy je ukončiť kolaudáciu čím skôr, všetko však bude podľa jeho slov závisieť od toho, ako rýchlo budú postupovať príslušné orgány.

Vodojem v Krásnohorskom Podhradí, ktorý obec zásobuje vodou už od konca 80. rokov 20. storočia, je potrebný na sprístupnenie hradu Krásna Hôrka po dokončení jeho rekonštrukcie. Zabezpečenie prístupu vody na hrad má byť riešené vybudovaním viac ako štyri kilometre dlhého výtlačného potrubia z Rožňavy, ktoré sa má napájať na predmetný vodojem v Krásnohorskom Podhradí. Projekt pripravuje VVS, práce plánuje financovať z vlastných zdrojov.

"V novembri 2023 sa uskutočnilo pracovné rokovanie v priebehu prác na spracovanie projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie a realizáciu stavby. Momentálne prebieha spracovanie projektu na stavebné povolenie. K termínu realizácie sa budeme vedieť vyjadriť až po získaní právoplatného stavebného povolenia," uviedla pre TASR v decembri 2023 VVS.

Zabezpečenie prístupu vody na Krásnu Hôrku je dôležité najmä z dôvodu protipožiarnej ochrany, z vodovodu má byť zásobovaná i protipožiarna a akumulačná nádrž priamo na hradnom kopci. "Termín otvorenia Krásnej Hôrky sa bude odvíjať od zabezpečenia prístupu k vode v celom areáli hradu," skonštatoval pre TASR námestník generálneho riaditeľa Slovenského národného múzea pre Úsek komunikácie Jozef Bednár.

Hrad Krásna Hôrka zdevastoval 10. marca 2012 požiar, ktorý vznikol na trávnatom poraste na hradnom kopci, odkiaľ sa preniesol na samotný hrad. Na obnovu hradu schválila vláda SR takmer 35 miliónov eur. Práce na obnove dolného hradu, časti stredného hradu a výstavbe podhradia za vyše 20 miliónov eur sa začali v auguste 2022.