Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Regióny

Karlova Ves otvorila prvé inkluzívne detské ihrisko

Na snímke náučná tabuľa a kolotoč pre deti so zdravotným znevýhodnením na inkluzívnom detskom ihrisku s niektorými hracími prvkami pre deti so zdravotným znevýhodnením na Adámiho ulici v MČ Bratislava - Karlova Ves 24. novembra 2021. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Samotnej rekonštrukcii predchádzala anonymná anketa, v ktorej mestská časť oslovila rodičov zdravotne znevýhodnených detí.

Bratislava 24. novembra (TASR) – Kolotoč pre deti na invalidnom vozíku, hojdačka pre deti s epilepsiou či inkluzívna cvičebná workoutová zostava pre zdravotne znevýhodnenú mládež, ale aj štandardné hracie prvky pre zdravé deti. Aj to ponúka prvé inkluzívne detské ihrisko na Adámiho ulici v bratislavskej Karlovej Vsi. Mestská časť ho v stredu odovzdala do užívania.

"K zásadnej rekonštrukcii ihriska sme pristúpili nielen preto, že jednotlivé prvky postupne dožívali, ale aj z dôvodu, že sme dosiaľ nemali miesto, kde by sa plnohodnotne mohli zabaviť aj deti so zdravotným znevýhodnením. Odovzdávame ihrisko, z ktorého budú mať radosť všetky deti bez rozdielu," povedala na brífingu starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová.

Na snímke starostka MČ Bratislava - Karlova Ves Dana Čahojová na inkluzívnom detskom ihrisku s niektorými hracími prvkami pre deti so zdravotným znevýhodnením na Adámiho ulici v MČ Bratislava - Karlova Ves 24. novembra 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Samotnej rekonštrukcii predchádzala anonymná anketa, v ktorej mestská časť oslovila rodičov zdravotne znevýhodnených detí. Diagnostikované majú rôznorodé ochorenia vrátane epilepsie, poruchy autistického spektra, detskej mozgovej obrny, ochrnutia dolných končatín, Downovho syndrómu, svalovej dystrofie či rôznych ďalších mentálnych aj motorických postihnutí. Samospráva sa zaujímala, aký hrací prvok by na ihrisku privítali. Do hlasovania sa zapojili rodičia detí vo veku od jedného do 16 rokov, najviac vo veku od štyroch až siedmich rokov.

Na novom ihrisku pribudol okrem hracích prvkov aj mobiliár, lavičky, stoly či koše. Opravený je múrik okolo pieskoviska, schody do pieskoviska sú obložené drevom, pribudla tiež drevená rampa na ľahší prístup do pieskoviska. Osadená bola tiež zámkový dlažba či mlatový chodník. Nechýbajú ani tabule s piktogramom odporúčanej vekovej kategórie pre jednotlivé hracie prvky. Samospráva mala pôvodne rekonštrukciu naplánovanú na niekoľko etáp v priebehu v dvoch či troch rokov, nakoniec vo svojom rozpočte vyčlenila financie tento rok.

Na snímke inkluzívne detské ihrisko s niektorými hracími prvkami pre deti so zdravotným znevýhodnením na Adámiho ulici v MČ Bratislava - Karlova Ves 24. novembra 2021.
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Nové ihrisko vítajú aj rodičia detí, ich budovanie takýchto ihrísk je podľa nich raritou. "Na Slovensku by sme skutočne inkluzívne ihriská spočítali na prstoch oboch rúk. Drvivá väčšina je pre zdravotne znevýhodnené deti nevyužiteľná. Vzhliadam do budúcnosti, v ktorej bude budovanie bezbariérových priestorov úplne automatické," skonštatovala Andrea Škovierová Dragošeková, matka dvoch zdravotne znevýhodnených detí a zakladateľka OZ Meli Beli, ktoré šíri osvetu o epilepsii a pomáha deťom s týmto ochorením.