Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Regióny

KDH podporí Milana Kňažka na post primátora Bratislavy

Na archívnej snímke z 21. januára 2014 kandidát na prezidenta SR Milan Kňažko počas tlačovej konferencie v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD) svoju kandidatúru ešte oficiálne neoznámil.

Bratislava 11. apríla (TASR) – Bratislavské KDH chce na post primátora Bratislavy v jesenných komunálnych voľbách podporiť Milana Kňažka.

Vyhlásil to krajský predseda KDH Dušan Pekár, ktorý mal byť pôvodne tým, kto sa bude o stoličku primátora uchádzať. Dnes Pekár tvrdí, že sa kandidatúry vzdá. Kňažko však tú svoju ešte oficiálne neoznámil.

"V prípade, že na primátora Bratislavy bude kandidovať Milan Kňažko, bratislavské KDH ho bude podporovať. Ja sa kandidatúry vzdám v záujme vytvorenia širokej koalície strán, ktorú chceme v Bratislave sformovať," uviedol Pekár, ktorý je momentálne starostom bratislavského Ružinova. KDH chce podľa jeho slov v rámci formujúcej sa koalície Milanovi Kňažkovi vyrokovať čo najširšiu podporu, ak sa rozhodne za primátora kandidovať.

O stoličku primátora chce zabojovať aj krajský a mestský poslanec Ivo Nesrovnal (SDKÚ-DS). Svoje zámery oficiálne oznámil ešte v januári. "SDKÚ-DS má ambíciu ísť a presvedčiť svojich stredopravých partnerov, že tak, ako sme sa dokázali zjednotiť v rámci župných volieb, tak sa zjednoťme aj v rámci voľby primátora Bratislavy. Máme záujem na tom, aby sa urobila čo najširšia koalícia zoči-voči ľavicovému kandidátovi, ktorého Smer podporí," uviedol pri oznamovaní Nesrovnalovej kandidatúry líder strany SDKÚ-DS Pavol Frešo. Nesrovnal vraví, že chce zlepšiť financovanie mesta, žiada stavebný poriadok spolu s prísnejším územným plánom, plánuje bojovať s grafitmi a bilbordami a zasadzuje sa tiež za ochranu vinohradov.

Súčasný primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru-SD) svoju kandidatúru ešte oficiálne neoznámil. Riaditeľ jeho kancelárie Ľubomír Andrassy však pre TASR uviedol, že "za ostatné tri roky sa podarilo otočiť trend mesta od zadlžovania k ozdravovaniu financií a v tomto chce primátor pokračovať". Ohlásenie svojej opätovnej kandidatúry však Ftáčnik podľa Andrassyho spája s predložením jasnej vízie, ako by sa malo mesto v najbližších rokoch rozvíjať. "A to nielen v oblasti najkritickejšej, teda dopravy, ale aj v téme kvality života a zelených projektov," naznačil primátorove plány Andrassy.

Prejavenú dôveru KDH si vážim, tvrdí Kňažko

Milan Kňažko si váži prejavenú dôveru, ktorá sa mu dostala od bratislavskej krajskej rady KDH. To, či bude skutočne kandidovať na primátora Bratislavy, oznámi v prvej polovici mája.

"Absolvoval som nezáväzne rozhovory aj s pánom Dušanom Pekárom. V prípade, že sa rozhodnem kandidovať, budem nezávislý. To však nevylučuje podporu ktorejkoľvek strany, ak sa tak rozhodne," povedal dnes Kňažko pre TASR.

Kandidát na prezidenta skončil v marcových voľbách po prvom kole na celkovom štvrtom mieste, v Bratislave však zvíťazil. "Vážim si prejavenú dôveru, rovnako si vážim aj dôveru bratislavských voličov. Pociťujem istý záväzok voči desaťtisícom ľudí, ktorí mi dali hlas," priznal Kňažko. V jeho rozhodovaní sa, či do kandidatúry pôjde alebo nie, zohrá rolu aj to, aké osobnosti sa za neho postavia či prieskumy verejnej mienky.

Figeľ: Kňažko by mohol získať čo najširšiu podporu pravice

Ideálom by bolo, aby mal pravicový kandidát na primátora Bratislavy čo najširšiu podporu strán, pričom by ním mohol byť Milan Kňažko. Pre TASR to dnes uviedol líder KDH Ján Figeľ. Práve šéf bratislavskej krajskej rady KDH Dušan Pekár dnes vyhlásil, že je pripravený Kňažka podporiť, ak do jesenných komunálnych volieb pôjde.

"Doterajšie skúsenosti potvrdzujú, že nominácie viacerých pravicových kandidátov vytvorili základný predpoklad pre víťazstvo ľavice. KDH sa bude usilovať, aby spoločný postup v Bratislave dominoval. Sme pripravení na rokovania a na stiahnutie kandidatúry Dušana Pekára, ak Milan Kňažko takéto rozhodnutie urobí," potvrdil Figeľ. S Kňažkom sa pred týždňom na túto tému osobne stretol. "Rozhovor bol konštruktívny, zatiaľ s otvoreným koncom," uviedol.

Na margo skutočnosti, že SDKÚ-DS už dávnejšie ohlásila ambíciu nominovať za kandidáta na primátora krajského a mestského poslanca Iva Nesrovnala, Figeľ odvetil, že KDH nepretláča vlastného uchádzača, ale hľadá spoločného. "Výsledok Milana Kňažka v prezidentských voľbách v Bratislave, kde zvíťazil, odôvodňuje takéto úvahy. Individualistický prístup sa zvykne nevyplatiť a často znamená víťazstvo ľavice," uzavrel Figeľ.