Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 15. júl 2024Meniny má Henrich
< sekcia Regióny

KDH vyzýva poslancov Bratislavy odmietnuť zvýšiť dane z nehnuteľnosti

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk/Adriána Pagáčová

Mesto Bratislava chce zvýšiť daň z nehnuteľností v priemere o 35 percent a poplatok za odpad o 30 percent. Minulý týždeň (14. 11.) to oznámil primátor Matúš Vallo spolu s bratislavskými starostami.

Bratislava 21. novembra (TASR) - Avizované zvýšenie dane z nehnuteľnosti a poplatku za odpad v hlavnom meste je aj dôsledkom neschopnosti vedenia samosprávy efektívne riadiť Bratislavu. Tvrdí to mestský koordinačný výbor KDH, ktorý vyzýva poslancov hlavného mesta, aby zvyšovanie odmietli a žiadali od magistrátu nájsť chýbajúce zdroje v lepšom riadení mesta.

Predseda bratislavského KDH Ján Žatko spochybňuje argumentáciu primátora Matúša Valla, ktorý zvýšenie primárne odôvodňuje obmedzovaním príjmov samospráv, infláciou i negatívnymi ekonomickými prognózami. Poukazuje zároveň na to, že ide už o druhé výrazné zvýšenie dane z nehnuteľnosti v ére súčasného primátora. Pripomína aj to, že Vallo sľuboval ušetriť financie mestu efektívnejším a silnejším personálnym zázemím magistrátu. "Napriek tomu, ako sa teraz zdá, mesto tieto ušetrené prostriedky nepociťuje a musí zvyšovať dane a poplatky pre občanov," upozornil Žatko.

Bratislavské KDH preto vyzýva poslancov mestského zastupiteľstva, aby návrh na zvýšenie dane z nehnuteľností a poplatku za odvoz komunálneho odpadu neschválili. "A žiadali od primátora, aby hľadal financie v efektívnejšom riadení mesta," dodal Žatko.

Mesto Bratislava chce zvýšiť daň z nehnuteľností v priemere o 35 percent a poplatok za odpad o 30 percent. Minulý týždeň (14. 11.) to oznámil primátor Matúš Vallo spolu s bratislavskými starostami. Tvrdí, že ide o nevyhnutný krok, aby si Bratislava dokázala zachovať základné štandardy údržby a služieb. O tom, či sa daň a poplatok zvýšia, rozhodnú v decembri bratislavskí mestskí poslanci.