Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. júl 2024Meniny má Iľja a Eliáš
< sekcia Regióny

Šéf rómskeho súboru Kesaj Tchave I. Akimov má francúzske vyznamenanie

Na snímke francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot (vľavo) , vedúci súboru Kesaj Tchave Ivan Akimov (uprostred) a primátor Kežmarku Ján Ferenčák (vpravo). Foto: TASR

Štátne vyznamenanie Francúzska získal Akimov za zásluhy, keďže v tejto krajine je známy v hudobných a kultúrnych kruhoch.

Kežmarok 28. mája (TASR) – Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot dnes v obrazovej sieni kežmarského hradu udelil štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave. Ten je, dá sa povedať viac známy vo Francúzsku než doma - na Slovensku. V krajine galského kohúta absolvoval už viacero vystúpení, jeden dokonca aj v gréckej Olympii, kde jeho členom tlieskali tisícky ľudí."Som nesmierne poctený, pre nás je však najväčšie ocenenie, keď prídeme do osady a všetci kričia ujo Ivan, chceme ísť aj my s vami. Určite ma to však potešilo, pretože každý deň si kladiem otázku, či má zmysel to, čo robím a takto vidím, že to zmysel má a môžem ísť ďalej," uviedol novodobý rytier Francúzska Ivan Akimov. V súčasnosti má súbor spod Tatier približne 50 stálych členov, stále sa však pridávajú noví. S francúzskou ambasádou má už dlhé roky veľmi dobrý vzťah a práve ten vyústil do uvedeného ocenenia. Akimova vôbec nemrzí, že takéto ocenenie zatiaľ nedostal na Slovensku.

Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot v obrazovej sieni kežmarského hradu udelil 28. mája 2015 štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave. Ten je, dá sa povedať viac známy vo Francúzsku než doma - na Slovensku. Na snímke Ivan Akimov (vľavo), vedúci súboru Kesaj Tchave, hrá na mandolíne počas udeľovania vyznamenania.
Foto: TASR/Oliver Ondráš


"Rómovia sú tiež ľudia, je to s nimi také nezvyčajné. Nechcem povedať, že nie sú problémy, ja sa hlboko klaniam pred ľuďmi, ktorí sú v teréne, učitelia, sociálni pracovníci, ktorí robia krásnu prácu a nemajú za to ani najmenšie slovíčko uznania a predsa to robia. S Rómami sa dá pracovať, len tu sa vždy hovorí o tých negatívnych príkladoch. Na Slovensku sú Rómovia úspešní, vysokoškolsky vzdelaní, a tých je strašne veľa, len sú neviditeľní," upozornil Akimov, ktorý sa rómskemu súboru Kesaj Tchave venuje už 15 rokov.

Štátne vyznamenanie Francúzska získal Akimov za zásluhy, keďže v tejto krajine je známy v hudobných a kultúrnych kruhoch. So svojím súborom vystupuje na rôznych festivaloch a iných podujatiach vo Francúzsku. "Pán Akimov je veľmi skromný a nemá rád, ak sa o ňom hovorí a určite nepracoval doteraz pre to, aby dostal vyznamenanie. My si jeho prácu nesmierne vážime a vieme, že to, čo robí, je skutočne práca, za ktorú si toto vyznamenanie zaslúži," uzavrel Lopinot.

KEŽMAROK: Ivan Akimov sa stal rytierom