< sekcia Regióny

Kežmarská nemocnica začala s predpôrodnými kurzmi pre budúce mamičky

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kurz predpôrodnej prípravy je určený nielen pre nastávajúce mamičky, ale môžu sa na ňom zúčastniť aj budúci oteckovia.

Kežmarok 22. augusta (TASR) - Predpôrodné kurzy psychofyzickej prípravy na pôrod môžu od tohto leta navštevovať nastávajúce mamičky, ktoré sa rozhodli rodiť v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. „Medzi témy, ktorým sa budeme venovať, sme zaradili edukáciu rodičiek o príznakoch blížiaceho sa pôrodu, stanovenie pôrodného plánu, starostlivosť o novorodenca, edukáciu mamičky o dojčení a informácie podľa individuálnych požiadaviek účastníkov kurzu. Nastávajúcim mamičkám poradíme, čo si majú doniesť do pôrodnice, a aké sú podmienky prítomnosti otca alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode,“ ozrejmila pôrodná asistentka z kežmarskej nemocnice Anna Majerčáková.

Predpôrodné kurzy sú realizované pod jej vedením a pod dohľadom neonatologickej sestry a pôrodníka. Ich cieľom je odborná edukácia, psychická a fyzická príprava nastávajúcich mamičiek na obdobie pred pôrodom, počas pôrodu a aj po ňom. „V kežmarskej nemocnici sa ročne narodí v priemere od 950 do 1000 novorodencov, z toho je do 100 rodičiek mimo spádovej oblasti okresu Kežmarok. Naše oddelenie preferuje pôrody prirodzenou cestou a v rámci celoslovenského projektu Sprievodca pôrodnicami, ktorý organizuje Health Policy Institute, sa stabilne udržiavame na prvých miestach v najnižšom počte cisárskych rezov," uviedol riaditeľ kežmarskej nemocnice Viktor Halíř.

Kurz predpôrodnej prípravy je určený nielen pre nastávajúce mamičky, ale môžu sa na ňom zúčastniť aj budúci oteckovia. Predpokladaná doba jedného edukačného stretnutia, ktoré sa budú konať v priestoroch nemocnice v jednotlivých je 60 minút. Budú sa konať v priestoroch nemocnice v jednotlivých po sebe nadväzujúcich týždňoch a to od 32 týždňa tehotenstva. Na kurz je potrebné sa prihlásiť u pôrodnej asistentky mailom na alebo telefonicky. Využitie novej služby je zacielené najmä na okolie mesta Kežmarok. Spádová oblasť okresu je pritom 71.000 obyvateľov, ktorí v ňom majú trvalé bydlisko.