< sekcia Regióny

Aktivisti proti ťažbe uránu organizujú výzvu na úpravu dohody CETA

Tlačová konferencia na tému Ťažba uránu ožíva v Košiciach 8. januára 2018. Na snímke zľava právnik Jozef Šuchta, poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd), poslanec Košického samosprávneho kraja a Mestského zastupiteľstva Košice Jaroslav Polaček a aktivista Ladislav Rovinský. Foto: TASR - František Iván

Zároveň žiadajú aj zrušenie memoranda o porozumení a spolupráci z roku 2012 medzi rezortom hospodárstva a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources.

Košice 8. januára (TASR) – Skupina aktivistov a poslancov Košického samosprávneho kraja (KSK) spúšťa výzvu poslancom Národnej rady SR, aby Komplexná hospodárska a obchodná dohoda (CETA) s Kanadou obsahovala vyslovený zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov okrem prípadu jej schválenia v miestnych referendách v dotknutých obciach. Zároveň má dohoda obsahovať aj zákaz používania technológie kyanidového lúhovania pri úprave nerastov. Obe ustanovenia vyplývajú z platnej slovenskej legislatívy.

Organizačný výbor výzvy, ktorý tvoria ochranár a krajský poslanec Ladislav Rovinský, právnik Jozef Šuchta a krajský a košický mestský poslanec Jaroslav Polaček, chce pod výzvu vyzbierať čo najviac podpisov. V spolupráci s poslancom NR SR Zsoltom Simonom (nezaradený) pritom argumentujú tým, že dohoda CETA obsahuje odvolávku na desať rokov neplatný geologický zákon, čo podľa nich môže byť zneužité a pre Slovensko a jeho obyvateľov priniesť veľké škody. 

"Zmluva CETA pre SR znamená, že to, čo v nej bude zapísané, v zmysle Ústavy SR má prednosť pred právnymi predpismi SR. Pre mňa je nepochopiteľné, že keď niečo už desať rokov platí na Slovenku, prečo to nie je premietnuté do medzinárodnej zmluvy," povedal Simon na pondelkovej tlačovej konferencii v Košiciach. Vyhlásil pritom, že nominanti Smeru-SD a premiéra Roberta Fica v tejto veci konajú v rozpore so záujmami občanov SR a platných právnych predpisov. Podpisy pod výzvu sa budú podľa neho zbierať dovtedy, kým sa dohoda nedostane v parlamente do druhého a tretieho čítania. "To je ten posledný moment, kedy je to treba odovzdať," povedal Simon.Organizátori výzvy chcú okrem KSK a košických samospráv osloviť a požiadať o spoluprácu aj predstaviteľov ďalších regiónov a obcí, ktorých by sa mohla týkať či už ťažba uránu, alebo úprava kyanidovou technológiou nerastov. "Budeme hovoriť aj s Banskobystrickým samosprávnym krajom, Trenčianskym krajom, s dotknutými mestami a obcami, či je to Spišská Nová Ves, obce Slovenského raja, stredného Považia či Podpoľania," povedal Šuchta.Aktivisti žiadajú aj zrušenie memoranda o porozumení a spolupráci z roku 2012 medzi Ministerstvom hospodárstva (MH) SR a kanadskou spoločnosťou European Uranium Resources (EUU), ktorá stála za firmou Ludovika Energy a plánovala ťažbu uránu v oblasti Jahodná pri Košiciach. "V tejto dohode CETA je povedané, že ak by bol súdny spor, tak tribunál, ktorý bude rozhodovať, bude brať do úvahy, či ten investor mal od členského štátu oprávnené očakávania, či mal spracovaný nejaký dokument, ktorý ho oprávňoval na to, aby mohol tú investíciu urobiť. Preto je veľmi dôležité, aby bolo toto memorandum zrušené," konštatoval Šuchta.Na utorkovom (9.1.) zasadnutí Zastupiteľstva KSK budú poslanci hlasovať o návrhu, aby poverili predsedu KSK Rastislava Trnku zaslať výzvu ministrovi hospodárstva SR na odstúpenie od tohto memoranda. Návrh predkladá samotný Trnka.

Rezort hospodárstva už v minulosti odmietol, že by dohoda CETA spôsobila zhoršenie pozície štátu pri zákaze ťažby rádioaktívnych látok.