Quantcast
< sekcia Regióny

Oprava strechy košického krematória by mohla stáť viac ako milión eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

V prvej polovici apríla sa v exteriéri pri hlavnom vchode do krematória prepadol kus výstuže strechy.

Košice 5. júna (TASR) – Sanácia strechy košického krematória by mohla stáť viac ako jeden milión eur. Pre TASR to povedal primátor Jaroslav Polaček s tým, že mesto na jej opravu pravdepodobne využije zdroje z rezervného fondu.

"V tejto chvíli sa doťahujú rôzne odborné posudky. Máme už predbežnú projektovú dokumentáciu. Žiaľ, naozaj sme si mysleli, že to bude omnoho lacnejšie, ale vychádza to, že to bude suma nad jeden milión eur," uviedol. Ak sa uvedený potrebný rozpočet napokon potvrdí, tému plánuje otvoriť aj na júnovom mestskom zastupiteľstve. "Keďže iný zdroj takto neplánovane nie je možné odniekiaľ zobrať, pravdepodobne požiadam poslancov, aby sme ho hľadali v rezervnom fonde," dodal.

V prvej polovici apríla sa v exteriéri pri hlavnom vchode do krematória prepadol kus výstuže strechy. V dôsledku toho sa z nej uvoľnila sutina a časť drevenej konštrukcie. Podľa statického posudku došlo k poškodeniu časti nosnej konštrukcie zo strešných pórobetónových panelov. Správa mestskej zelene v Košiciach, ktorá má krematórium a verejný cintorín v správe od konca roka 2019, uviedla, že k deštrukcii došlo postupným dlhodobým zatekaním zrážkovej vody cez narušenú hydroizoláciu strechy. Samotné spopolňovanie tiel sa vykonáva tak ako doposiaľ. Smútočné obrady z košického krematória však pre havarijný stav časti strechy presunuli na verejný cintorín.