Quantcast
< sekcia Regióny

Vnútrobloky na štyroch košických sídliskách čaká revitalizácia

Na leteckej snímke sídlisko KVP v Košiciach. Foto: TASR - Milan Kapusta

Revitalizácia čaká začiatkom jesene verejný priestor a park pri Lidickom námestí v MČ Dargovských hrdinov, a to za takmer 170.000 eur.

Košice 9. augusta (TASR) – Viac zelene a pestrejšie možnosti na trávenie voľného času majú po obnove priniesť v súčasnosti zanedbané verejné priestranstvá a vnútrobloky v košických mestských častiach (MČ) Dargovských hrdinov, Sídlisko KVP, Sídlisko Ťahanovce a Juh. Revitalizáciou má prejsť aj budova magistrátu. Informuje o tom mesto Košice na svojej webovej stránke s tým, že ide o europrojekty týkajúce sa prispôsobovania mestského prostredie na zmeny klímy.

Koncom septembra sa má začať s prácami na novej oddychovej zóne vnútrobloku na Čínskej ulici na Sídlisku Ťahanovce. Obnova za necelých 109.000 eur má trvať pol roka. Pribudnúť tu má oddychová zóna s parkovými úpravami, záhonmi, lavičkami aj hernými prvkami. "Vynovia sa aj schodiská, pribudne rampa pre bezbariérový prístup a vybudujú sa gabiónové múriky, ktoré ponúknu ďalší priestor na sedenie," spresňuje magistrát s tým, že projekt počíta aj s obnovou a doplnením verejného osvetlenia.

Revitalizácia čaká začiatkom jesene aj verejný priestor a park pri Lidickom námestí v MČ Dargovských hrdinov, a to za takmer 170.000 eur. Po odstránení pôvodných pieskovísk a betónových plôch v parku osadia nové prvky na detských ihriskách aj fitness ihrisku. Upravia tiež terén, vyšliapané chodníky, vysadia stromy, kríky a osadia nové lavičky. V rámci stavebných práce vznikne aj kynologické ihrisko pre psov s agility prvkami na tréning. Predpokladané otvorenie vynoveného priestoru mesto predpokladá koncom jari na budúci rok.

Regenerácia vnútroblokov a ich premena na zelené oddychové zóny je naplánovaná aj na Sídlisku KVP v lokalite Jasuschova - Bauerova a na Juhu v priestore ulíc Turgenevova - Lomonosovova. Zmeny sa dočká aj budova magistrátu v MČ Západ, kde priamo na nej alebo na okolitých schodoch pribudne viac zelene, dažďová záhrada aj zelená stena z popínavých rastlín. "Aktuálne sa pri všetkých týchto troch europrojektoch finalizujú verejné obstarávania," dodáva mesto.

Všetky uvedené projekty zelenej infraštruktúry sú financované z eurofondov, spolufinancovanie zo zdrojov mesta predstavuje päť percent.