< sekcia Regióny

Košice začnú vykurovaciu sezónu od polnoci

Ilustračné foto Foto: ifoyer.com

Vlastníci bytov by mali na všetkých vykurovacích telesách – radiátoroch v byte otvorili všetky ventily naplno.

Košice 28. septembra (TASR) – Tepelné hospodárstvo Košice začne s vykurovacou sezónou od najbližšej polnoci. Ako pre TASR uviedol konateľ tohto mestského podniku Jaroslav Tkáč, vlaňajšiu zimnú sezónu začali o deväť dní skôr.

S postupným nábehom dodávky tepla pre ústredné kúrenie začnú od utorka od 00:00, a to po vyhodnotení priemerných vonkajších denných teplôt za posledné dni vrátane ich očakávaného vývoja na najbližšie obdobie. Tepelné hospodárstvo Košice svojich odberateľov a majiteľov bytov žiada, aby si skontrolovali vnútorné rozvody v bytových domoch a termostatické ventily na vykurovacích telesách.

Vlastníkom bytov odporúča, aby na všetkých vykurovacích telesách – radiátoroch v byte otvorili všetky ventily naplno. Tým umožnia správcom zabezpečiť odvzdušnenie jednotlivých objektov.

„V niektorých prípadoch je možné odvzdušniť radiátor priamo v byte alebo sa celá stúpačka odvzdušňuje v byte na najvrchnejšom poschodí,“ uvádza Tepelné hospodárstvo Košice na svojej webovej stránke s tým, že zabezpečením týchto úkonov a priebežným odvzdušňovaním stúpačiek je predpoklad, že nábeh ústredného kúrenia bude čo najefektívnejší a plynulý.

Údržbu a obnovu tepelno-technických zariadení vykonávajú pravidelne hlavne mimo vykurovacieho obdobia. Tkáč predpokladá súhrnné investičné náklady pre tento rok v sume do troch miliónov eur.

„Nosnými inováciami boli optimalizácie distribučných sietí, modernizácia technológií odovzdávacích staníc tepla vrátane riadiacich systémov procesov transformácie tepla a diaľkový prenos nosných údajov pre transformáciu a distribúciu s centrálnym riadením,“ povedal.

Pripomenul tiež, že cena tepla platí od začiatku roka. „Vyhodnotenie vplyvu určených maximálnych cien tepla na jednotlivých odberateľov pre lokalitu Košice I až IV uvedené v schválenom rozhodnutí Úradu pre reguláciu sieťových odvetví konštatuje, že náklady na domácnosť v roku 2020 budú vzhľadom na nižšie objednané množstvo tepla nižšie priemerne asi o 0,17 eura za mesiac,“ uviedol Tkáč.