Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Regióny

Košice: V predaji je zberateľská strieborná minca s motívom mesta

Strieborná pamätná zberateľská minca v nominálnej hodnote 20 eur Foto: TASR/Milan Kapusta

Národná banka Slovenska spolu s Mincovňou Kremnica ju vyrobili a venovali Košiciam.

Košice 26. februára (TASR) - Zberateľskí nadšenci si od dnes môžu zakúpiť striebornú pamätnú mincu v nominálnej hodnote 20 eur s motívom "Košice - Európske hlavné mesto kultúry, Pamiatková rezervácia Košice". Národná banka Slovenska (NBS) spolu s Mincovňou Kremnica ju vyrobili a venovali Košiciam, ktorých historické centrum je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku.

Hlavným motívom averzu je výrez časti veduty od Georga Houfnagela z roku 1617. Motív je doplnený o historický erb mesta, ktorý spolu so štátnym znakom a nápisom dotvárajú ucelenú kompozíciu. Na reverznej strane je dominantou neskorogotický Dóm sv. Alžbety s Kaplnkou sv. Michala v popredí. Ľavú časť kompozície tvorí zobrazenie patrónky mesta – sv. Alžbety Uhorskej, z plastiky z hlavného oltára Dómu sv. Alžbety.

Už 20 rokov vydáva NBS okrem bankoviek a mincí určených na hotovostný peňažný obeh aj mince z drahých kovov, ktorými si pripomína významné historické udalosti a osobnosti slovenských dejín, prírodné krásy a kultúrne pamiatky Slovenska. Verejnú anonymnú súťaž na výtvarný návrh košickej mince vyhlásila NBS v decembri 2011. Do súťaže bolo predložených 12 návrhov od 11 autorov. Na víťaznom návrhu autor - Karol Ličko výstižne vyjadril historické hodnoty mesta Košice. "Aj keď Mincovňa Kremnica vyrobila už niekoľko pamätných mincí, toto je prvá, ktorá bola vyrobená pre Európske hlavné mesto kultúry. Fakt, že Košice mali kedysi vlastnú mincovňu, iba pridáva na jedinečnosti tejto minci," povedal riaditeľ Mincovne Kremnica Vlastimil Kalinec pri príležitosti dnešnej inaugurácie mince v metropole východu Slovenska.

Priemer mince je 40 mm, hmotnosť 33,63 gramov. Vyrazená je zo zliatiny 925 dielov striebra a 75 dielov medi. Na jej hrane je reliéfny nápis EURÓPSKE HLAVNÉ MESTO KULTÚRY 2013. Predajná cena v bežnom vyhotovení je 45,50 eura a vo vyhotovení proof 51 eur.

"Je výborné, že si hostia budú môcť na pamiatku návštevy nášho mesta zakúpiť aj striebornú zberateľskú mincu. Vystihuje jedinečnosť a atraktívnosť historického jadra mesta, ktorým sa môžu Košice pochváliť komukoľvek a kdekoľvek na svete," konštatoval košický primátor Richard Raši.

Mincu v limitovanej edícii si dnes mohli záujemcovia kúpiť v budove košickej Historickej radnice, v ďalších dňoch bude v predaji v spoločnosti Moneta Cassovia na Zbrojničnej 14.