Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Regióny

Košická zoo sa opäť zapojí do Európskej noci netopierov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Účastníci pomocou odchytových sietí a ultrazvukového detektora sa dozvedia, aké druhy netopierov žijú v areáli zoo. Uvidia aj to, ako sa určuje pohlavie a kontroluje zdravotný stav.

Košice 31. augusta (TASR) - Migrácia európskych druhov netopierov bude hlavnou témou Európskej noci netopierov, do ktorej sa košická zoo zapojí už tretíkrát. Dnes pripravila v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov program pre verejnosť.

"Účastníci sa aj v tomto roku môžu tešiť na monitoring nášho jediného lietajúceho cicavca. Akcia sa začne v klubovni Himaláje o 18.30 h prezentáciou, ktorú pripravil ornitológ a chiropterológ, odborný pracovník Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Ľuboš Korytár," priblížila Vlasta Paľková z oddelenia vzdelávania a marketingu zoo v košických Kavečanoch.

Noc netopierov bude pokračovať presunom do areálu, kde sa účastníci pomocou odchytových sietí a ultrazvukového detektora dozvedia, aké druhy netopierov žijú v areáli zoo. Uvidia aj to, ako sa určuje pohlavie a kontroluje zdravotný stav.

"Akcia zameraná na ochranu netopierov je súčasťou kampane Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) na ochranu európskej fauny. Prvé dva ročníky akcie sa stretli s mimoriadnym ohlasom verejnosti. Zoo doteraz pritiahla zvedavcov na program zameraný na prevenciu a vyvracanie mýtov a predsudkov spojených s netopiermi, tiež na druhy a ich ochranu," doplnila Paľková.

Noc netopierov sa koná vždy posledný augustový víkend od roku 1997. Vyhlasuje ju sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Koná sa každoročne vo viac ako 30 štátoch s cieľom propagovať ochranu netopierov. Na Slovensku túto akciu zastrešuje Spoločnosť na ochranu netopierov so sídlom v Bardejove.