Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Regióny

Košické smart riadenie fontán ušetrí vodu a elektrinu za tisícky eur

Na snímke Spievajúca fontána v Košiciach. Foto: TASR Milan Kapusta

Samuel Schnelly z MKD objasnil, že riadenie poskytuje obsluhe prehľad o spotrebe elektrickej energie, výkone a vie odhaliť niektoré problémy.

Košice 18. júna (TASR) - Nové smart riadenie fontán v košickej mestskej časti Západ ušetrí vodu a elektrinu za tisícky eur ročne. Plne digitálne ovládanie fontán prináša podľa riaditeľky Správy mestskej zelene (SMsZ) v Košiciach Marty Popríkovej zvýšenie efektívnosti ich prevádzky a úsporu až pätiny nákladov.

SMsZ spolu s partnerom Make Košice Digital (MKD) uspeli v grantovej výzve, vďaka čomu študenti Technickej univerzity v Košiciach a nadšenci smart technológií vytvorili smart riadenie pre tri košické fontány. Tie sa nachádzajú na Luníku VII, Luníku II a pred budovou košického magistrátu. Vzorom na vytvorenie inovatívneho riadenia bol systém plávajúcej fontány, ktorý funguje od roku 2021.

Samuel Schnelly z MKD objasnil, že riadenie poskytuje obsluhe prehľad o spotrebe elektrickej energie, výkone a vie odhaliť niektoré problémy. Pribudli aj bezpečnostné prvky na ochranu čerpadiel a záplavové senzory v podzemných šachtách. Nové riadenie dokáže vďaka spojeniu s meteostanicou prispôsobovať prevádzku fontán aktuálnemu počasiu. "Je totiž zbytočné, aby fungovali, keď napríklad prší, alebo bežali na plný výkon počas veterných dní," zdôvodnil Schnelly.

Popríková dodala, že nové prvky a senzory počas prvého testovacieho mesiaca prevádzky priniesli približne 25-percentnú úsporu na energiách. Verí, že časom bude možné podobné systémy umiestniť na každej zo 16 fontán, ktoré spravuje SMsZ.

Na montáž nových zariadení potrebovali pracovníci len pár hodín. "Všetky rozvádzače s ističmi, meračmi a mikropočítačmi boli poskladané a naprogramované vopred a pripravené na používanie spôsobom plug and play. Riadenie modernizovaných fontán bolo začlenené do spoločného systému správy fontán, po rekonštrukcii tam zaradíme aj spievajúcu fontánu na Hlavnej ulici," doplnil Erik Kuzma zo SMsZ.

Celkové náklady na realizáciu projektu presiahli 9000 eur s DPH. Cez grantovú výzvu získalo občianske združenie MKD od Nadácie VSE 7000 eur. Financie použili na nákup technológií a zabezpečenie potrebných licencií. Zvyšné prostriedky nevyhnutné na nákup elektroinštalačného, vodárenského, doplnkového materiálu a revízií investovala SMsZ z vlastného rozpočtu.