< sekcia Regióny

Košický cintorín a krematórium za tri dni navštívili tisíce ľudí

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Martin Baumann

Mesto tiež uvádza, že krízový štáb rozhodol aj o predĺžení mimoriadnej situácie na košickom magistráte a v mestských podnikoch, kde je od 13. marca zakázaný vstup verejnosti.

Košice 6. apríla (TASR) - Areál košického verejného cintorína a krematória zostane pre verejnosť v nasledujúcich dňoch zatvorený, výnimkou sú smútočné obrady. Ako informuje mesto Košice na svojej webovej stránke, návštevnosť cintorína počas skúšobného trojdňového otvorenia bola takmer taká ako v období Dušičiek. Denne tam prišlo okolo 1000 ľudí. Krízový štáb mesta v pondelok zároveň rozhodol aj o predĺžení mimoriadnej situácie na košickom magistráte a v mestských podnikoch.

Správa mestskej zelene (SMsZ) po dohode s mestom Košice od stredy 1. apríla do piatka 3. apríla medzi 10.00 a 15.00 h dočasne otvorila areál verejného cintorína a krematória. Pred vstupmi pracovníci SMsZ návštevníkov žiadali, aby sa zdržali akéhokoľvek jarného upratovania hrobových miest. „Mnohí nedisciplinovaní návštevníci však túto požiadavku nerešpektovali. SMsZ zaregistrovala zvýšený záujem Košičanov o vstup na verejný cintorín, kde bolo každý deň priemerne 1000 ľudí. To je zhruba dvojnásobok bežného priemeru,“ uvádza s tým, že cintorín navštevovali okrem rodín s deťmi najmä seniori, ktorí patria v súvislosti so šírením nového koronavírusu do najrizikovejšej skupiny občanov.

SMsZ zároveň počas druhej polovice minulého pracovného týždňa zaznamenala na verejnom cintoríne a krematóriu aj značne zvýšený záujem o vybavenie rôznych administratívnych záležitostí, ktoré v súčasnej mimoriadnej situácii podľa nej znesú odklad. Pripomína, že rovnako ako magistrát mesta Košice a ďalšie podniky a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti pracuje v krízovom režime a zabezpečuje len naliehavú administratívu týkajúcu sa priamo pohrebov alebo kremácií.

Mesto tiež uvádza, že krízový štáb rozhodol aj o predĺžení mimoriadnej situácie na košickom magistráte a v mestských podnikoch, kde je od 13. marca zakázaný vstup verejnosti. „Tento zákaz sa predlžuje do piatka 17. apríla. Ďalší vývoj bude závisieť od aktuálnej epidemiologickej situácie na Slovensku,“ dodáva s tým, že do odvolania sú naďalej uzatvorené detské ihriská aj minerálny prameň Gajdovka na Aničke. SMsZ zároveň od utorka (7. 4.) začína chemickú dezinfekciu lavičiek v parkoch.