< sekcia Regióny

Košický krajský súd rozhodol, D. Borženský ostane za mrežami

Na snímke pojednávanie o žiadosti Dušana Borženského o prepustenie z väzenia na Okresnom súde Košice II, 1. februára 2019 v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Borženský (47), známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný za bossa košického podsvetia. Odsúdený bol na 23 rokov a za mrežami strávil doposiaľ viac ako 18 rokov. 

Košice 10. apríla (TASR) - Dušan Borženský, odsúdený za spolupáchateľstvo v prípade troch vrážd, ostáva za mrežami. Krajský súd v Košiciach v stredu na neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie Okresného súdu Košice II z februára tohto roku, ktorým podmienečne prepustil odsúdeného z výkonu trestu na slobodu.

"Krajský súd rozhodol tak, že zamietol žiadosť odsúdeného Dušana B. o podmienečné prepustenie z výkonu trestu, pretože boli splnené len formálne, ale nie materiálne podmienky podmienečného prepustenia," uviedla pre TASR hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Anna Pančurová.

Borženský (47), známy pod prezývkou Borža, bol v minulosti označovaný za bossa košického podsvetia. Odsúdený bol na 23 rokov a za mrežami strávil doposiaľ viac ako 18 rokov. 

Okresný súd Košice II rozhodol 1. februára o podmienečnom prepustení Dušana Borženského s tým, že mu určil sedemročnú skúšobnú dobu a probačný dohľad vo výmere dvoch rokov. Proti rozhodnutiu podal sťažnosť prokurátor.

Košický okresný súd vyhovel žiadosti odsúdeného o podmienečné prepustenie aj v júli 2018, rovnako aj vtedy podal prokurátor sťažnosť. Krajský súd následne napadnuté uznesenie zrušil a okresnému súdu uložil, aby vo veci znovu konal a rozhodol. Ten sa vo svojom rozhodnutí o podmienečnom prepustení opieral o pozitívne odporúčanie väzenského ústavu, znalecký posudok psychologičky, záruky občianskeho združenia Maják nádeje, ako aj výpoveď samotného odsúdeného.

Borženského odsúdili za spoluúčasť na vraždách Jána Kromku a Karola Kolárika. Priznal sa k objednávke vraždy kosovského Albánca Fadila Pasjaču z roku 2000, pričom uzavrel dohodu o vine a treste s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).