Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián
< sekcia Regióny

VIDEO: Kreate klub v Prešove ponúka priestor a pomoc mladým ľuďom

Na snímke zľava riaditeľ internetovej poradne IPčko Marek Madra, primátor Prešova František Oľha, predseda Prešovského samosprávneho (PSK) kraja Milan Majerský, speváčka, ambasádorka Kreate klubu Katarína Koščová a štátny tajomník ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Slavomír Partila. Foto: TASR - František Iván

Témou klubu je kreativita a ponúka ateliér, tvorivé dielne, ochutnávky umenia, ale aj workshopy, koncerty a iné zážitkové aktivity.

Prešov 26. januára (TASR) - V poradí tretím klubom pre mladých z dielne psychológov a psychologičiek IPčka na Slovensku je Kreate klub, ktorý otvorili vo štvrtok v Prešove. Ide o miesto, kde môžu mladí ľudia nad 13 rokov zmysluplne tráviť voľný čas. Môžu v ňom tvoriť alebo len tak byť po boku psychológa a ďalších mladých ľudí.

Témou klubu je kreativita a ponúka ateliér, tvorivé dielne, ochutnávky umenia, ale aj workshopy, koncerty a iné zážitkové aktivity. "Snažíme sa sprostredkovávať psychologickú pomoc pre mladých ľudí neformálnym spôsobom, a preto vytvárame miesta bezpečia. Sú tu k dispozícii psychológovia, ktorí sú pripravení im kedykoľvek pomôcť," vysvetlil psychológ a riaditeľ IPčka Marek Madro.

Kreate Klub sa nachádza na Jarkovej ulici a je otvorený štyri dni v týždni, od štvrtka do soboty v popoludňajších hodinách. IPčko v júni 2022 otvorilo svoje centrum krízovej intervencie – Káčko.Ľuďom v náročných chvíľach v ňom doposiaľ poskytli bezplatnú a anonymnú pomoc 269-krát. Výjazdový Krízový intervenčný tím IPčko, ktorý je súčasťou Káčka, eviduje v Prešovskom kraji 94 zásahov za ostatný polrok. V roku 2022 pomáhali odborníci na linkách pomoci obyvateľom kraja 9214-krát.

"Tak, ako je individuálna kreativita, tak je individuálne aj prežívanie nás všetkých, našich vnútorných pocitov, a preto som veľmi rád, že vzniklo toto miesto," povedal štátny tajomník rezortu školstva SR Slavomír Partila. Ambasádorkou projektu Kreate klubu je speváčka Katka Koščová. "Kluby, ktoré sú súčasťou IPčka, sú niečím takým výnimočným a v dobe, keď výrazne narastá dopyt po psychologickej pomoci, aj nesmierne potrebným počinom," povedala.