< sekcia Regióny

Krízový fond kraja podporí projekty na predchádzanie živelným pohromám

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Účelom aktuálnej výzvy TTSK v rámci programu Preventívne opatrenia pred krízovými udalosťami je podpora projektov na predchádzanie katastrofám a krízam, ktoré sú spôsobené zmenou klímy, na území TTSK.

Trnava 16. júla (TASR) – Do 15. augusta majú priestor obce a mestá Trnavského samosprávneho kraja (TTSK), ktoré chcú svojimi aktivitami predchádzať živelným pohromám, na žiadosti o podporu z Centrálneho krízového fondu (CKF) TTSK.

Účelom aktuálnej výzvy TTSK v rámci programu Preventívne opatrenia pred krízovými udalosťami je podpora projektov na predchádzanie katastrofám a krízam, ktoré sú spôsobené zmenou klímy, na území TTSK. Projekty budú realizované v období 1. september až 1. december 2019, maximálna výška dotácie je 5000 eur, minimálna 1000 eur. Spoluúčasť úspešného žiadateľa je 25 percent z celkovej výšky dotácie. Výzvy sa môžu zúčastniť len samosprávy, ktoré sú členmi CKF.

„Prispôsobili sme CKF tak, aby sme riešili nielen už vzniknuté katastrofy, ale vytvárali podmienky na prevenciu, zároveň si želáme, aby sa čo najviac obcí zapojilo do CKF, kde spoločne vytvárame finančné rezervy na riešenie živelných katastrof," povedal predseda TTSK Jozef Viskupič.

CKF bol ako prvý na Slovensku založený v roku 2009. Pôsobí na princípe, že o bezplatnú podporu v kalendárnom roku môžu požiadať tie obce, ktoré zaplatia 0,50 eura za každého svojho obyvateľa. Ako prví v jeho desaťročnej histórii čerpali nenávratné finančné prostriedky Seničania po prívalových dažďoch v roku 2009 a tiež obec Tomášikovo po veternej smršti. Rada CKF napríklad rozhodla aj o 11.500 eurách na nákup 100 hadíc k čerpadlám pre Komplexnú centrálnu záchrannú službu v Gabčíkove a o 52.500 eurách na zaobstaranie troch veľkokapacitných kalových čerpadiel pre hasičov v Senici, Trnave a Dunajskej Strede. Podporu na základe žiadosti dostali aj Sekule, Jablonica, Koválovec, Trhová Hradská, Kátlovce či Vojka nad Dunajom, obce Dobrohošť a Bodíky na riešenie kalamitného výskytu komárov. Rada CKF na svojom zasadnutí 26. júna 2019 schválila zmenu štatútu, ktorá umožňuje podporiť nielen odstraňovanie škôd, ale aj preventívne opatrenia. Aktuálne fond disponuje finančnými prostriedkami v sume 588.000 eur.