< sekcia Regióny

Krompašská nemocnica zvýšila kapacitu COVID oddelenia

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V nemocnici platia prísne protiepidemiologické opatrenia a zákaz návštev.

Krompachy 5. januára (TASR) – Krompašská nemocnica pomáha s riešením aktuálnej pandemickej situácie v regióne. Od 29. decembra zvýšila kapacitu COVID oddelenia na 27 lôžok, ktorého súčasťou je aj oddelenie OAIM. TASR o tom informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková.

Ako ozrejmila, nemocnica naďalej poskytuje akútnu zdravotnú starostlivosť pre ostatných pacientov, hospitalizuje akútne stavy na internom, chirurgickom aj detskom oddelení, oddelenie gynekologicko-pôrodnícke tiež poskytuje svoje služby priebežne s výnimkou plánovaných operácií.

Nemocnica pôvodne reprofilizovala desať percent svojej lôžkovej kapacity, teda mala k dispozícii 12 lôžok pre pacientov s novým koronavírusom a jedno lôžko na umelú pľúcnu ventiláciu. „Od 29. decembra sme celý pavilón chirurgického oddelenia s kapacitou 23 lôžok reprofilizovali pre pacientov s ochorením COVID-19. Celkovo tak máme k dispozícii 27 lôžok a z toho štyri lôžka pre umelú pľúcnu ventiláciu,“ uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

Toto rozhodnutie, ktoré pomôže riešiť aktuálnu situáciu na východe Slovenska, si vyžiadalo aj ďalšiu organizačnú zmenu – vytvorenie spoločnej ošetrovacej jednotky pre negatívnych pacientov na ochorenie COVID-19 interného a chirurgického oddelenia v rámci interného oddelenia. „Tieto zmeny prispejú k racionálnejšiemu využitiu zdravotníckeho personálu. V súčasnosti máme hospitalizovaných päť pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19, z toho dvoch na umelej pľúcnej ventilácii. Nový koronavírus má aj osem našich zamestnancov,“ dodal riaditeľ.

Pavliková doplnila, že chod krompašskej pôrodnice nateraz nie je nijak obmedzený, keďže sa nachádza v samostatnej budove. V nemocnici však platia prísne protiepidemiologické opatrenia, zákaz návštev pacientov a dočasne aj zákaz prítomnosti otca pri pôrode.