Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Regióny

Košický kraj čelil kybernetickému útoku

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Rovnako ako pri kybernetickom útoku z októbra 2021 malo aj tentoraz ísť o tzv. ransomvér, teda druh škodlivého programu, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah.

Košice 8. septembra (TASR) - Úrad Košického samosprávneho kraja (KSK) zaznamenal v utorok (5. 9.) vo svojom počítačovom systéme nezvyčajné aktivity, ktoré boli vyhodnotené ako kybernetický bezpečnostný incident. Elektronické služby Úradu KSK sú tak dočasne nefunkčné. Informovala o tom hovorkyňa KSK Anna Terezková.

Rovnako ako pri kybernetickom útoku z októbra 2021 malo aj tentoraz ísť o tzv. ransomvér, teda druh škodlivého programu, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah.

"Aby sme predišli dosahom na dáta Úradu KSK, dostupnosť IKT systémov bola riadeným spôsobom obmedzená. Z preventívnych dôvodov boli systémy vypnuté tak, aby nedošlo k úniku dát či k ich poškodeniu, a vykonané boli ďalšie operatívne opatrenia na ochranu citlivých informácií," uviedla Terezková. Úrad KSK má podľa nej zavedené opatrenia na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti, vzhľadom na modernejší systém záloh by mala byť aj obnova systémov rýchlejšia a plynulejšia. "V súčasnosti pracujeme na bezpečnom a postupnom spustení systémov. Občanom sa ospravedlňujeme za dočasný výpadok našich elektronických služieb," doplnila.

KSK nahlásil tento bezpečnostný incident Vládnej jednotke pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT) a Národnému bezpečnostnému úradu (NBÚ). V súčasnosti prebieha jeho analýza a vyhodnocovanie a takisto sa zaisťujú všetky digitálne stopy, ktoré môžu súvisieť s incidentom.

"Úrad KSK má zabezpečenú kybernetickú ochranu elektronických sietí a po poslednom hekerskom útoku prebehol aj audit kybernetickej bezpečnosti. Nevyhnutné služby Úradu KSK sú aktuálne realizované vďaka záložnému systému," konštatovala hovorkyňa.

Prístupy z vonkajšieho prostredia, ako aj elektronický systém sú zatiaľ vypnuté. Obmedzenie sa podľa KSK čiastočne týka aj jeho organizácií, avšak iba v tých systémoch, v ktorých sú napojené na úrad.