Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Regióny

Vyšetrovatelia: Za útokom na úrad Košického kraja boli hekeri

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Ako povedal predseda Rastislav Trnka, na základe odporúčaní CSIRT prijmú opatrenia na eliminovanie rizika vzniku ďalších kybernetických útokov v budúcnosti.

Košice 10. februára (TASR) - Za znefunkčnením informačných systémov Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) boli hekeri. Potvrdilo to vyšetrovanie Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a vládnej jednotky pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT). KSK o tom informuje na svojej webovej stránke.

„Podľa záverečnej správy z vyšetrovania išlo o útok ransomvérom, teda škodlivým programom, ktorý dokáže uzamknúť zariadenie a zašifrovať jeho obsah,“ uvádza KSK.

Ako povedal jeho predseda Rastislav Trnka, na základe odporúčaní CSIRT prijmú opatrenia na eliminovanie rizika vzniku ďalších kybernetických útokov v budúcnosti.

K hekerskému úroku na počítačové siete KSK došlo 5. októbra 2021. Po napadnutí boli na určitý čas vypnuté všetky prístupy z vonkajšieho prostredia, ako aj elektronický systém Úradu KSK. Doterajšia kybernetická ochrana podľa KSK zabránila poškodeniu serverov a úniku dát. Útok nahlásili NBÚ a CSIRT, ktoré zaistili digitálne stopy a analyzovali ich. V súčasnosti Úrad KSK funguje bez výrazných obmedzení.