< sekcia Regióny

Košický kraj začal očkovať v obciach a mestách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kraj takisto očkuje aj sprievodné osoby seniorov nad 70 rokov, ktorí sú zaregistrovaní na očkovanie.

Krompachy 11. mája (TASR) – Mobilná očkovacia služba Košického samosprávneho kraja (KSK) od utorka rozbehla očkovanie v mestách a obciach. Jej prvý výjazd smeroval do mesta Krompachy v okrese Spišská Nová Ves. Počas jedného dňa by tam mali zaočkovať 320 ľudí vakcínou od spoločností Pfizer/BioNTech v kultúrnom dome na Námestí slobody.

Po zariadeniach sociálnych služieb začal KSK očkovať priamo v mestách a obciach aj obyvateľov nad 60 rokov. Predseda KSK Rastislav Trnka uviedol, že starostovia a primátori reagujú promptne. K pondelku (10. 5.) nahlásilo 146 obcí a miest dokopy 6439 obyvateľov, ktorí prejavili záujem o očkovanie v mieste svojho bydliska. „Zatiaľ máme jednu mobilnú očkovaciu jednotku a postupne k nej budú pribúdať ďalšie. Máme pripravených päť vozidiel a dokonca jeden autobus. Takže šesť rôznych tímov môže ísť na šesť rôznych miest,“ povedal Trnka počas tlačového brífingu v meste Krompachy.

Ako podotkol, všetko záleží od množstva a prísunu vakcín, ktoré budú chodiť z Ministerstva zdravotníctva SR. Počas pilotného týždňa je na stredu (12. 5.) naplánované očkovanie v Margecanoch. Vo štvrtok (13. 5.) sa vakcinačný tím presunie zase do Dobšinej. Harmonogram výjazdového očkovania je daný vždy na týždeň dopredu. Trnka zdôraznil, že očkovať sa pôjde do všetkých miest a obcí, kde o to bude požiadané.

Záujem Krompašanov o očkovanie bol veľký. „Nemuseli sme ľudí vôbec naháňať. Keď sme vyhlásili v mestskom rozhlase, že sa môžu hlásiť, rozhlas ešte ani nebol vypnutý a už sa nám ozývali viacerí záujemcovia. Behom krátkej chvíľky sme mali nahlásených 120 ľudí,“ ozrejmila primátorka mesta Iveta Rušinová. Ako dodala, 80 percent ľudí, ktorí sa v utorok očkujú v kultúrnom dome na Námestí slobody, majú nad 60 rokov.

Lekár samosprávneho kraja René Hako priblížil, že výjazdové očkovacie jednotky sa budú zameriavať na ľudí, ktorí majú 60 rokov a viac, keďže tí mladší dokážu prísť do veľkokapacitného očkovacieho centra aj vlastnými prostriedkami. Kraj takisto očkuje aj sprievodné osoby seniorov nad 70 rokov, ktorí sú zaregistrovaní na očkovanie. Hako v tejto súvislosti dodal, že zatiaľ majú dostatok vakcín.