Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. júl 2024Meniny má Kamil
< sekcia Regióny

Zverejnili vizualizáciu obnovy Turzovských kúpeľov

Na snímke vizualizácia hotela Praha štúdia Between z Bratislavy počas predstavenia víťazného návrhu architektonicko-urbanisticko-krajinárskej súťaže na obnovu Turzovských kúpeľov 7. novembra 2023 v Košiciach. Foto: TASR - František Iván

Umiestnenie v súťaži je spojené aj so ziskom finančnej odmeny, pre prvé miesto je to 18.000 eur, pre druhé 13.000 a pre tretie 9000 eur.

Košice 7. novembra (TASR) - Košický samosprávny kraj (KSK zverejnil vizualizácie víťazného návrhu na obnovu Turzovských kúpeľov pri Gelnici. Ďalším krokom bude podpis zmluvy o dopracovaní urbanisticko-architektonickej štúdie s víťazom súťaže, ktorým je architektonické štúdio Between z Bratislavy.

Na budúci rok by mal vzísť zo súťaže investor, ktorý kúpele obnoví a bude prevádzkovať. "Ak všetko pôjde dobre, niekedy na jar by sme mohli mali mať vybraného investora. V tom čase by už malo prebiehať spracovanie projektovej dokumentácie a následne podanie žiadosti o územné rozhodnutie a stavebné povolenie v meste Gelnica," uviedol v utorok predseda KSK Rastislav Trnka pre novinárov. Potrebná investícia na obnovu v zmysle projektu je podľa neho rádovo v sume desiatich až 20 miliónov eur.Do architektonicko-urbanisticko-krajinárskej súťaže na obnovu areálu sa zapojilo desať renomovaných ateliérov, z ktorých tri postúpili do druhého kola. Na druhom mieste sa umiestnil projektový návrh od pražského Atelier 111 architekti a na treťom mieste DMArchitekti z Bratislavy.

"Víťazný návrh z dielne štúdia Between podľa poroty najcitlivejšie pristúpil k riešenému územiu, zachoval intimitu prostredia a plne rešpektuje historický ráz areálu niekdajších kúpeľov. Taktiež z pohľadu krajinnej architektúry bol vyhodnotený ako najlepší," skonštatoval Trnka. Ocenená skupina architektov bola úspešná aj pri návrhoch na obnovu Kúpeľov Sliač či revitalizáciu Mlynského náhonu v Košiciach.

Umiestnenie v súťaži je spojené aj so ziskom finančnej odmeny, pre prvé miesto je to 18.000 eur, pre druhé 13.000 a pre tretie 9000 eur. Odborná porota sa skladala zo skupiny piatich nezávislých architektov a dvoch zástupcov KSK.

Grafické panely s víťaznými vizualizáciami prvých troch návrhov si môže verejnosť pozrieť vo vstupnej chodbe budovy Úradu KSK. Podrobný opis víťazného projektového zámeru kraj odprezentuje v priebehu novembra.